Syndrom spánkové apnoe je porucha dýchání ve spánku charakterizovaná krátkou, ale častou obstrukcí dýchacích cest, která vede k úplnému (apnoe) nebo částečnému (hypopnoe) zástavě dýchání během spánku.
Podle údajů CUF tento syndrom postihuje 9 % až 24 % dospělé populace, muže nad 40 let, ženy po menopauze a děti (2 %). Odhaduje se také, že touto patologií trpí milion Portugalců.
Normálně diagnóza zahrnuje strávit noc v nemocnici připojenou k přístrojům, které monitorují dýchání, srdeční frekvenci a další fyziologická měření dané osoby.
Výzkumný tým však nyní vyvinul poživatelné zařízení, které dokáže doma bezdrátově a za nižší cenu posoudit spánkovou apnoe.
Chytrá pilulka by mohla pomoci spánkové apnoe, ale pouze
Giovanni Traverso a kolegové z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli chytrou pilulku, která dokáže měřit dýchání a srdeční frekvenci ve střevě. Odtud může diagnostikovat spánkovou apnoe a dokonce odhalit předávkování opioidy.
Jak uvádí New Scientist, zařízení je velké asi jako výživový doplněk a obsahuje malý akcelerometr, který měří dech a srdeční frekvenci detekcí vibrací ve střevě.
Má také rádiový implantát pro přenos informací do externího počítače.
Tým testoval chytrou pilulku na 10 lidech s průměrným věkem 41 let, kteří byli zapsáni do Střediska lékařského hodnocení spánku Univerzity Západní Virginie.
Po snadném spolknutí pilulky neměli účastníci žádné vedlejší účinky. Jakmile se chytrá pilulka dostala do střeva, měřila dechovou frekvenci s přesností 93 % a srdeční frekvenci s přesností 96 %.
Jediný člověk ve studii s nekontrolovanou spánkovou apnoe měl syndrom, který vědci odhalili pomocí měření shromážděných zařízením.
Ve své současné podobě je pilulka předvídatelně vyloučena z těla během jednoho dne, což může omezit její užitečnost například při odhalování předávkování. Vědci však doufají, že jej upraví, aby mohl zůstat ve střevě déle a sloužit tak jiným účelům.
Uvolněte se, objevte vývoj počtu prodaných smartphonů podle značek v průběhu času ve videu níže:
