Co se děje v New Yorku a proč se to mění?

Když se obloha New Yorku a dalších měst směřujících k východnímu pobřeží USA zbarvila do oranžova, úrovně znečištění ovzduší dosáhly prahových hodnot nebezpečných pro lidské zdraví. Zde je to, co se děje a proč je zapojeno globální oteplování.

New York zažívá od začátku týdne opravdovou noční můru, a to natolik, že se stal nejznečištěnějším městem na světě. Meteorolog Collin Gross v příspěvku na Twitteru oznámil, že 7. června večer dosáhl index kvality ovzduší 342 bodů, což je hranice považovaná za zdraví nebezpečnou. To znamená, že všichni lidé jsou nyní ve vážném ohrožení, ačkoli pacienti se srdcem, astmatici, starší lidé, děti a křehcí lidé obecně jsou ohroženi nejhoršími následky. Není náhodou, že mnoho veřejných akcí (včetně sportovních) bylo místními úřady zrušeno. Je to skutečná katastrofa doprovázená temnou kouřovou a červenooranžovou oblohou a apokalyptickým scénářem, který doslova maže slavné panorama Velkého jablka. V mnoha čtvrtích začala bezplatná distribuce masek N95, což jsou naše známé FFP3 během období pandemie covid. Katastrofu vyvolala poměrně vzdálená událost, série lesních požárů, které zdevastovaly rozsáhlé oblasti Kanady. A i když souvislost s požáry není hned zřejmá, je to právě změna klimatu, která katalyzuje její účinky.

V současné době oficiální odhady počítají s více než 400 aktivními požáry, z nichž asi 250 je mimo kontrolu, a to i přes masivní nasazení hasičů a plamenometných vozidel opět ze zahraničí. Kanada skutečně vstoupila do nejhorší sezóny požárů ve své historii, která začala mnohem dříve než kdykoli předtím. Více než 150 těchto požárů postihlo frankofonní provincii Quebec, největší. Předpokládá se, že velká část kouře a popela, které zachvátily New York a další města na východním pobřeží USA se špatnou kvalitou ovzduší, jako je Boston a Philadelphia, pocházely právě odtud. Oranžové odstíny oblohy jasně viditelné ve Velkém jablku jsou způsobeny částicemi kouře, které blokují barvy na kratších vlnových délkách, jako je modrá a zelená, zatímco umožňují delší vlnové délky, jako je oranžová a červená.

Přirozeně trpí i mnohá kanadská města, jako například Toronto, které je vystaveno obrovskému závoji kouře a sazí, které atmosférická cirkulace nese na jihovýchod investováním do různých amerických metropolí. Vítr by však podle předpovědí počasí na další dny mohl monstrózní mrak přesunout dále do vnitrozemí a na západ. Jde o výjimečnou katastrofu, která ohrožuje zdraví desítek milionů lidí a zvířat, s potenciálně vážnými dopady v celosvětovém měřítku kvůli enormním emisím uhlíku ze spalování organické hmoty. Jakkoli se to může zdát absurdní, tato katastrofa úzce souvisí se změnou klimatu. Podívejme se proč.

Generální ředitel Kanadského ministerstva přírodních zdrojů Northern Forestry Center, Dr. Od začátku roku bylo v severoamerické zemi zaznamenáno více než 2100 požárů, jak začátkem roku vysvětlil Mike Norton pro ABC. Letos kouř pohltil více než 3 miliony hektarů půdy. Pro tuto roční dobu je to jistě anomální a děsivé číslo, vezmeme-li v úvahu, že roční průměr za posledních deset let byl 1600 požárů.

Klimatické změny nejsou přímo spouštěčem požárů, ale různými způsoby mohou přispět k tomu, že požáry budou častější, větší a tedy i ničivější. Důvodů je mnoho. Nejzřetelnější je nárůst teplot: čím je tepleji, tím je vegetace sušší, takže se stává snadno hořlavou. Také při malém dešti je vlhkost zadržená rostlinami – zejména listy – rychleji odváděna teplem a v důsledku toho je usnadněno šíření požárů. Tyto podmínky se objevily v posledních týdnech v normálně vlhčím a vlhčím východním cípu Severní Ameriky díky Atlantické cirkulaci. Abnormální teploty a sucho zaznamenané v různých kanadských provinciích (zejména Quebec, Nova Scotia a Alberta) spustily knot katastrofy. Stačí říci, že srážky v Halifaxu, hlavním městě Nového Skotska, jsou třetinové oproti průměru mezi březnem a květnem. Tím se vysušila běžně vlhká vegetace, takže byla náchylnější k plamenům.

1686227709 809 Co se děje v New Yorku a proč se to mění?

Požáry byly ve skutečnosti založeny bouřkami a existuje také podezření, že grilování a další požáry byly táborníky nezákonně/špatně uhašeny. To jsou vlastně dvě typické a časté příčiny požárů. Ale jak bylo uvedeno, změna klimatu způsobuje, že nacházejí úrodnou půdu, na které se mohou živit, a stávají se mnohem většími a ničivějšími. V prozatímním dokumentu to objasnila kanadská vláda, která předpokládala, že se počet požárů v zemi do konce století zdvojnásobí, právě kvůli klimatickým změnám. Za druhé, může podporovat požáry změnou distribuce hmyzu a druhů stromů, které pomáhají rostlinám být odolnější vůči plamenům.

Tyto problémy se netýkají pouze Severní Ameriky, ale významně se dotýkají i zemí sousedících se Středozemním mořem. Mezinárodní studie provedená italskými a španělskými vědci zjistila, že do roku 2099 se lesní plochy pohlcené požáry v oblasti Středomoří zvýší o 40 až 100 % v důsledku dopadu globálního oteplování. V červenci 2021 byl nechvalně známý Fugitive Fire, který zdevastoval Spojené státy, katalyzován pirocumulinambi, neboli „mračna chrlící oheň“, jak to uvedla NASA, mraky spojené s akumulací vlhkosti, horkého vzduchu, kouře a popela v atmosféře. spouští takzvané suché bouřky, které kvůli abnormálním teplotám snadno zapálí již suchou vegetaci.

1686227709 552 Co se děje v New Yorku a proč se to mění?

V Kanadě extrémní horko rozšířilo sucho a suchou vegetaci, což vystavilo lesy plamenům. “Zvláštní věcí tohoto roku je, že lesy jsou tak suché, že požáry jsou několikrát větší než normálně,” řekl Vox profesor Matthew Hurteau, profesor biologie na University of New Mexico. I když není známo, kdy se situace v New Yorku a dalších městech zlepší, znečištění ovzduší se pravděpodobně zhorší, protože jsme teprve na začátku sezóny požárů. To je jen jeden z dramatických důsledků, kterým budeme v důsledku změny klimatu stále častěji čelit.

Video, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, jaké byly kdy natočeny:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *