Před několika lety začal Apple u chytrých telefonů postupně vyřazovat 3,5mm konektor pro sluchátka. Přestože toto rozhodnutí bylo kontroverzní, většina dnešních vlajkových smartphonů s tímto konektorem nepřichází. Místo toho jsou dnešní smartphony vybaveny zvukem USB-C.
Ve skutečnosti někteří výrobci plně přijímají USB-C audio. Vezměte si například nedávnou řadu Google Pixel 8, která podporuje bezztrátový zvuk přes port USB-C.
Na papíře se zvuk USB-C jeví jako vhodná náhrada za 3,5mm konektory pro sluchátka, které jsme používali na chytrých telefonech. Ale jak si stojí v porovnání s tradičními 3,5mm konektory? Je to opravdu lepší? Pojďme se ponořit hlouběji, abychom lépe porozuměli.
Co je to USB-C audio?
Jak už možná víte, USB-C označuje reverzibilní USB konektor. Stal se univerzálním nabíjecím portem pro moderní smartphony. Výrobci notebooků, počítačů, tabletů a dalších zařízení také začali opouštět další nabíjecí porty ve prospěch tohoto reverzibilního konektoru.
Ale USB-C existuje od roku 2014. USB-C audio debutovalo v roce 2015 s LETV Le 1, prvním smartphonem Android s touto funkcí. V roce 2016 zveřejnilo fórum USB Implementers Forum (USB-IF) specifikace pro třídu zvukových zařízení USB 3.0.
Primárním cílem třídy audio zařízení USB 3.0 bylo zavést USB audio přes USB Type-C jako primární řešení pro všechny digitální audio aplikace. Jinými slovy, zvuk USB-C měl za cíl standardizovat výstup zvuku přes port typu C.
Tato standardizace umožnila portu USB na chytrých telefonech nahradit 3,5mm konektor. To také umožnilo zařízením odesílat a přijímat napájení, streamovat video, streamovat zvuk a přenášet soubory přes jediný port USB-C. Jak říká USB-IF, umožnilo by to tenčí, odolnější a potenciálně vodotěsná zařízení.
Zatímco zvuk USB-C slouží stejnému účelu, funguje jinak než 3,5 mm jack. Z konektoru pro sluchátka vychází pouze analogový zvuk. Všechny operace převodu digitálního signálu na analogový (DAC) jsou řízeny chytrým telefonem. USB-C ve své obecné podobě produkuje digitální zvuk.
V těchto případech musí náhlavní souprava nebo připojené zařízení provést konverzi. To je důvod, proč některé převodníky USB-C na 3,5 mm obsahují čip. Ale pokud má váš telefon DAC pro kabelový zvuk, USB-C může nabídnout analogový audio výstup s obrácenou konverzí.
Různé zvukové protokoly USB
Existují tři různé protokoly USB-C, které umožňují zařízení USB fungovat jako zvukové zařízení. Tyto protokoly nebo třídy fungují se všemi různými typy konektorů USB.
Třída 1.0
Zvuková třída USB 1.0 nativně podporuje všechny hlavní operační systémy. To zahrnuje smartphony Android se systémem Android 5.0 nebo novějším. Tento protokol je však omezen na rychlosti USB 1.0 nebo 12 Mbps. Podporuje však zvuk ve vysokém rozlišení při vzorkovací frekvenci 96 kHz.
Přestože je třída zvuku USB 1.0 poměrně zastaralá, stále je to nejběžnější třída zvuku pro zařízení. Google poprvé představil podporu pro tuto třídu s Androidem 5.
Třída 2.0
Se zvukem USB třídy 2.0 získáte rychlejší přenosové rychlosti než třída 1.0. Nabízí přenosovou rychlost 480 Mbps. To nakonec umožňuje přenos zvuku s nízkou latencí, větší šířku pásma pro více kanálů a vyšší vzorkovací frekvence. Nabízí také vyšší rozlišení zvuku až 32-bit/384 kHz. To vše je ale za cenu větší spotřeby energie.
Třída 3.0
Zvuk USB třídy 3.0 nabízí především vylepšení ve spotřebě energie. Podporuje také uživatelsky definovaný ekvalizér, aktivní potlačení hluku (ANC) a další zvukové funkce. Většina moderních smartphonů USB-C tento standard podporuje. Zařízení iOS však podporují pouze zvuk USB třídy 2.0.
Výhody USB-C Audio
Jedním ze všech pozitivních aspektů zvuku USB-C je to, že eliminuje potřebu DAC na smartphonech. To umožňuje výrobcům uvolnit místo uvnitř smartphonů. To ale také znamená, že výrobci sluchátek nebo audio příslušenství musí dovnitř integrovat DAC. V opačném případě je nutný adaptér.
Ale nemít DAC ve smartphonu USB-C je dobrá věc. Uživatelé nebudou při poslechu zvuku ve vysokém rozlišení omezeni na interní DAC. Místo toho si mohou vybrat zařízení, která nabízejí DAC, který preferují.
Další výhodou neexistence interního DAC je to, že interní DAC mohou potenciálně zvýšit rušení způsobené zpracováním hardwaru a baterií uvnitř smartphonů USB-C. A rušení není dobré pro zvuk. Snižují kvalitu.
Navíc bez interního DAC získáte u smartphonů USB-C lepší výdrž baterie. Ostatně při poslechu audio souborů není potřeba řešit zpracování.
Nevýhody USB-C zvuku
Jak to tak je, zvuk USB-C není dokonalý. Představuje několik problémů. Mezi ně patří i to, že k připojení kabelového headsetu ke smartphonu musíte použít nabíjecí port. I když některá řešení umožňují nabíjet a používat kabelová sluchátka současně, do rovnice vnášejí rušení.
Navíc se zvukem USB-C by se nabíjecí port vašeho telefonu měl nabíjet dvakrát. Musí odolat opotřebení způsobenému sluchátky a nabíječkou. To by vás mohlo donutit vyměnit dveře rychleji než obvykle.
Kompatibilita je dalším negativním aspektem zvuku USB-C. Bez podrobných specifikací nemůžete zjistit, zda sluchátka mají interní DAC nebo ne. Totéž platí pro smartphony. Musíte se ponořit hlouběji do specifikací, abyste zjistili, zda mají interní DAC.