Dnes je Světový den recyklace, ale kolik nás je?

Dnešní, 18. březen, Světový den recyklace, si klade za cíl zvýšit povědomí o vlivu odpadů (zejména plastů) na životní prostředí. Jak jsme tedy dobří v recyklaci?

Dnes, 18. března, je Globální den recyklace, který vytvořila Global Recycling Foundation v roce 2018 s cílem zvýšit povědomí o dopadu odpadu (zejména plastů) na životní prostředí podporou recyklace a odpovědného využívání zdrojů naší planety. Vydání 2023 je konkrétně věnováno kreativnímu využití, tedy nejinovativnějším způsobům recyklace našeho odpadu. Láhve, sklenice, obaly, ale i nábytek, oděvy a stavební materiály lze skutečně použít k vytvoření uměleckých děl s inovativním výrazem, který jde ruku v ruce s recyklací. Jako vždy vybere nadace deset nejlepších nápadů a ocení lidi, místa, podniky nebo podniky po celém světě poctou #RecyclingHeroes a cenou 1 000 $ těm, kteří najdou nejkreativnější způsob recyklace odpadu.

Globální den recyklace je koncipován jako den, který nám má připomenout, že máme podniknout kroky k tomu, aby se svět spojil, „aby planeta byla na prvním místě a změnilo se myšlení vlád, podniků, komunit a lidí na celém světě“. definuje recyklaci jako týden zdrojů. „Mezi světovými přírodními zdroji máme tendenci zvažovat šest nejdůležitějších: vodu, vzduch, ropu, zemní plyn, uhlí a nerosty,“ na webu Global Recycling Foundation. Tyto zdroje jsou základem naší existence… Lidstvo bez nich nemůže žít… Přesto jsou tyto zdroje předurčeny k vyčerpání a rychle dojdou… Ať je svět jakýkoli, používáme ho, aniž bychom přemýšleli proč. Každý rok končí tuny odpadu na skládce… Jednoduchým řešením toho všeho je recyklace, „sedmý zdroj“, který lze používat znovu a znovu“.

Kolik odpadu produkujeme?

Od 50. let 20. století se vyrobilo více než 8 miliard tun plastu, z čehož 6,3 miliardy tun se stalo plastovým odpadem na našich skládkách a znečišťovalo naše životní prostředí, zatímco 150 milionů tun se dostalo do světových moří a oceánů. Celosvětově se také množství vyřazeného oblečení rovná vyložení plně naloženého sklápěče každou sekundu, zatímco množství vyřazeného nábytku odpovídá přibližně devíti milionům tun ročně. Asi 5 % z nich tvoří skládky, což je nejen odpad, ale také špatná investice. Na druhou stranu papír tvoří 26 % veškerého odpadu na skládkách a polovinu z toho tvoří novinový papír. Pak je tu problém plýtvání potravinami, což je všechno jídlo, které se neprodá ani nesní, což představuje asi 40 % z celkového počtu jen ve Spojených státech.

Sklo, papír, hliník a mnoho plastů lze poslat do recyklačních středisek, zatímco staré nebo nepoužité oblečení lze darovat nebo znovu použít jako textilie, například starý a poškozený nábytek, který lze recyklovat. Neprodané produkty mohou být také doručeny do potravinových bank.

Jak dobří jsme v recyklaci

Pokud jde o Francii, podle poslední zprávy ISPRA u nás celkové množství odpadu zaslaného k recyklaci (včetně materiálového využití a kompostování a anaerobní digesce) představuje 14,8 milionu tun z 28,9 milionu tun komunálního odpadu vyprodukovaného v roce 2020, 135 kg na obyvatele s částkou na osobu zaslanou k recyklaci rovna . V EU je na tom Německo lépe než my s 300 kg/obyvatele (35,6 mil. tun poslaných k recyklaci) pro rok 2020, zatímco Rumunsko je na opačném extrému se zavedenou hodnotou pouhých 21 kg na hlavu. sedící. (760 000 tun).

Na celostátní úrovni se produkce městského odpadu v roce 2021 zvýšila a dosáhla 29,6 milionu tun, což je nárůst o 2,3 % (677 tisíc tun) ve srovnání s rokem 2020. Z toho vyplývá, že vyprodukujeme v průměru 502 kg odpadu na osobu najednou. za rok je vyšší ve středních (538 kg/osobu) a severních (517 kg/osobu) než v jižních regionech (461 kg/osobu). V absolutních číslech vyprodukovala severní Francie v roce 2021 kolem 14,2 milionu tun, Střed více než 6,3 milionu tun a jih více než 9,1 milionu tun.

Selektivní sběr (organický, papír, kov, plasty a sklo) však v roce 2021 pokryl 64 % vnitrostátní produkce odpadu, tedy přibližně 19 milionů tun, s významnou stabilitou v procentech recyklace ve srovnání s rokem 2020. přibližně 10,1 milionu tun, přibližně 3,8 milionu tun v centru a přibližně 5,1 milionu tun na jihu, tj. 71 %, 60 % a 56 % z celkové produkce komunálního odpadu každého makroregionu.

Na celostátní úrovni byl selektivní sběr odpadu na obyvatele roven 321 kg na obyvatele v roce 2021, 367 kg na obyvatele na severu (+9 kg na obyvatele ve srovnání s rokem 2020), 325 kg na obyvatele ve Středisku (+15 kg) a jih 257 kg (+20 kg) na osobu v . Během tříletého období byl celkový nárůst 28 kg na obyvatele v jižních oblastech, 7 kg na obyvatele v centrálních oblastech a asi 4 kg na severu. efektivní míra sběru a recyklace stále zdůrazňuje potřebu urychlit zlepšování národního systému nakládání s odpady.

Video, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, které byly kdy natočeny:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *