Kometa C/2022 E3 (ZTF), známá jako neandrtálská kometa, se stále více přibližuje k Zemi. Bodu perigea dosáhne 1. února. Tady je přesně to, kde ho na obloze z domova hledat.
Vlevo, neandrtálská kometa. Kredit: Andrea Centini / Vpravo, virtuální planetárium SkyLive s pozicí komety
Kometa C/2022 E3 (ZTF), přezdívaná „neandrtálci“, protože nebyla spatřena 50 000 let, se stala viditelnou pouhým okem na velmi tmavé hvězdné obloze, což znamená, že nedochází k žádnému světelnému znečištění. Možnost pozorovat to je skutečné privilegium, nejen proto, že naši bratranci byli mezi posledními, kteří to obdivovali, ale také proto, že astronomové vypočítali, že nebeský objekt má hyperbolickou dráhu. dny se nikdy nevrátí. Jednoduše řečeno, jak jsme vysvětlili dříve, je to životní příležitost to vidět. Je to také velmi krásná kometa s modrozeleným kómatem, dlouhým namodralým iontovým ohonem a takzvaným „antikódovým“ prachovým ohonem, což je perspektivní jev související s oběžnou dráhou a polohou vzhledem k Zemi. Každopádně na obloze je krásné nebeské těleso, které navždy zmizí ze sluneční soustavy, takže jeho ztráta je opravdu trapná. Ale jak najdete neandrtálskou kometu na obloze vašeho vlastního města?
Nejprve si všimneme, že je téměř nemožné spatřit kometu C/2022 E3 (ZTF) z města bez speciálního přístroje, jako je dalekohled nebo malý dalekohled. Jeho velikost, tedy zdánlivá jasnost, právě dosáhla 5,2, tedy 0,8 bodu nad hranicí pozorovatelnosti pro lidské oko, která se rovná 6 (čím nižší hodnota, tím větší jasnost objektu). ). Kometa se nadále přibližuje k naší planetě a minimální vzdálenosti (perigea) od Země dosáhne v noci z 1. na 2. února, kdy bude od nás vzdálená 42 milionů kilometrů. Pro případ dosáhne maximálního jasu, který je podle odborných výpočtů odhadován na 5, případně pokles na 4,5. I když se podmínky pozorovatelnosti zlepší, stále nebude v nebeské sféře tak zjevný objekt jako Jupiter nebo Venuše. Alespoň ve městě. Takže i když znáte část oblohy, kterou chcete skenovat, může být obtížné zjistit, kam přesně nasměrovat svůj pohled. S touto cennou pomocí budete schopni určit přesnou polohu na obloze na základě vaší geografické polohy.
Kredit: SkyLive
Nejprve si připomeňme, že neandrtálská kometa se na pár dní stala polárním kruhem. To naznačuje, že je vidět celou noc a nachází se poblíž hvězdy severního pólu – na nebeské klenbě. V době psaní tohoto článku se nachází přesně v souhvězdí Malé medvědice. Kometa zůstane kolem pólu až do 5. února. Použití pouze hlavního bodu jako referenčního nemusí k nalezení „ledové koule“ na obloze stačit. Kromě názvů objektů, které nás zajímají, nám vycházejí na pomoc virtuální planetária, kde si můžeme určit čas, datum a zeměpisnou polohu k jejich pozorování. Jeho poloha na obloze se také mění s místem a časem.
Takže kdo chce v jeden z těchto večerů/nocí obdivovat kometu z místa, kde žije, jak to může udělat? Stačí využít virtuální planetárium portálu TheSkyLive, který nedávno přidal do své databáze neandrtálskou kometu. Kliknutím na tento odkaz se otevře vlastní hvězdná mapa, která je základní sadou pro pozorovatele v Greenwichi ve Velké Británii. Díky rozhraní můžete změnit místo, které pozorujete (můžete si vybrat jakékoli místo ve Francii), den a čas, jaký chcete. Přesnou polohu lze vybrat zadáním názvu vašeho města, zeměpisných souřadnic nebo zanecháním špendlíku na interaktivní mapě, nejprve kliknutím na „Potvrdit“ a poté na „Odeslat“.
Rozhraní SkyLive
Zadejte požadované informace a otevře se virtuální planetárium, které ukazuje přesnou polohu komety na obloze vzhledem k obzoru a okolním hvězdám. Vše, co potřebujete, je omezená znalost oblohy, abyste zjistili, kam nasměrovat svůj pohled (nebo ještě lépe dalekohled nebo dalekohled). Připomeňme, že mnoho moderních dalekohledů je vybaveno motorizovanými rovníkovými montážemi, které umožňují zadat správné souřadnice výšky a deklinace pro automatickou lokalizaci objektů. Další přístroje jsou založeny na virtuálních planetáriích, aktualizovaných v reálném čase, která dokážou zachytit objekt zájmu pouhým kliknutím (po zarovnání s nebeskou klenbou) na chytrém telefonu nebo tabletu.
Mapa polohy komety na obloze mezi lednem a únorem. Kredit: Gianluca Masi / Virtual Telescope Project
Při troše obětavosti a šikovnosti se může každý pokusit z dálky obdivovat tohoto skvostného návštěvníka, který po perigeu 1. února začne ztrácet svůj zdánlivý lesk, až navždy zmizí z našeho nebe. V tomto odkazu připomínáme, že za svítání 2. února bude živě vysílat projekt virtuálního dalekohledu vedený astrofyzikem Gianlucou Masi, který ukáže kometu v perigeu.
Relaxační chvíle, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, které byly kdy natočeny: