Síla signálu mobilního telefonu je zásadní pro zajištění dobré kvality hovoru a vysoké rychlosti dat. Často se setkáváme se situacemi, kdy je signál mobilních telefonů slabý. Obecně budeme posuzovat aktuální sílu signálu podle loga signálu v pravém horním rohu mobilního telefonu. Ale ve skutečnosti je tato metoda posuzování příliš rudimentární a nepřesná. V tomto článku odhalíme profesionálnější metody, jak zkontrolovat sílu signálu mobilního telefonu.
Pochopení síly signálu
Síla signálu mobilního telefonu se měří v miliwatt decibelech (dBm), přičemž nižší dBm znamená silnější signál. Zde je obecný průvodce interpretací hodnot dBm:
- Téměř žádný signál: -110 dBm
- Slabý signál: -85 dBm až -100 dBm
- Dobrý signál: -65 dBm až -84 dBm.
Kontrola síly signálu v telefonu
Nejprve si povíme něco o metodách kontroly signálu zabudovaných do vašeho mobilního telefonu. Sílu signálu můžete zkontrolovat bez použití aplikace třetí strany.
Jak zobrazit na telefonu Apple
Otevřete rozhraní vytáčení iPhone a zadejte *3001#12345#* na tlačítku vytáčení. Poté klikněte na tlačítko vytáčení pro zobrazení dat souvisejících s telefonním signálem. Upozorňujeme, že pro různé verze mobilních telefonů se zde bude obsah nabídky lišit. A počkejte, nějakou dobu potrvá, než se systém dotáže na data. Po chvíli se objeví další nabídky.
- klikni dovnitř [Tentative NR Rach] sous [5G] pro zobrazení hodnoty síly signálu 5G (cell_rsrp, obrázek níže je -98):
- klikni dovnitř [Tentative Rach] sous [4G] pro zobrazení hodnoty síly signálu 4G (rsrp, -87 na obrázku níže):
Jednotky těchto hodnot jsou v dBm. dBm se počítá pomocí logaritmu, takže se obecně jedná o zápornou nabídku. Všimněte si, že čím nižší je absolutní hodnota dBm, tím lepší je kvalita signálu.
Jak zobrazit na telefonu Android
Různé značky telefonů Android mají různé způsoby kontroly síly signálu.
Vezměte si Xiaomi (MIUI 14) jako příklad. OTEVŘENO [Paramètres] – [Mon appareil] – [Tous les paramètres et informations] – [Informations sur l’état] – [État de la carte SIM (Emplacement carte SIM 1)] (nebo umístění 2) a můžete vidět sílu signálu v reálném čase. Jak je ukázáno níže:
Jak prohlížet prostřednictvím aplikací třetích stran
Dobře, toto jsou metody zobrazení zabudované v telefonu. Jak vidíte, zobrazené informace jsou poměrně jednoduché. Co když chci vidět podrobnější informace? Budete tedy muset používat aplikace třetích stran.
Existuje mnoho takových softwarových programů a ten, který používám nejčastěji, je Cellular-Z. Měli byste si ji stáhnout z App Store vašeho telefonu. Nedoporučuje se hledat instalační balíček online, protože je snadné být napaden.
Jakmile je Cellular-Z nainstalován, spusťte jej a přejděte do hlavního rozhraní:
Jak vidíte, má poměrně kompletní funkce. Kromě stavu signálu dvou mapových umístění telefonu dokáže zobrazit také Wi-Fi a GNSS (satelitní určování polohy). Přichází také s kompletními informacemi o samotném telefonu.
Co dostaneš
Jak jsme již řekli, na mapě je zobrazeno několik nastavení polohy. Na některé z nich se tedy podíváme.
Máme NR-FREQ. Toto je aktuální frekvence 5G specifická pro mobilní telefon. Zobrazí se síla signálu a číselné hodnoty spolu s dynamickými grafy. Jak již bylo zmíněno, čím nižší je absolutní hodnota, tím lepší je kvalita signálu.
Signál má několik parametrů, promluvme si o nich samostatně. (Je to profesionálnější, můžete to přeskočit, pokud to nechcete číst)
1. RSRP: Příjem referenčního signálu.
Je to především tento parametr, který analyzujeme. Je to průměr výkonu přijímaného signálu přes všechny zdrojové prvky (RE), které přenášejí referenční signál v daném symbolu. Rozsah je mezi -44 a -140, čím vyšší, tím lepší.
2. RSRQ: Kvalita příjmu referenčního signálu.
Toto je vztah mezi RSRP a RSSI, v rozmezí od -3 do -19,5, čím vyšší, tím lepší. Klasifikuje především různé LTE kandidátské buňky na základě kvality signálu. Toto měření se používá jako vstup pro rozhodování o přenosu buněk a opětovném výběru.
3. RSSI: Indikace síly přijímaného signálu.
Se vzdáleností slábne a je to obecně negativní pohyb. Čím blíže je hodnota k nule, tím větší je síla signálu. Pokud RSSI zůstává velmi nízké, znamená to, že uplinkový signál přijímaný základnovou stanicí je velmi slabý, což může způsobit selhání demodulace. Pokud RSSI zůstane příliš vysoké, znamená to, že přijímaný uplinkový signál je příliš silný a příliš ruší, což také ovlivňuje demodulaci signálu.
4. SINR: poměr signál/interference plus poměr šumu.
Představuje vztah mezi intenzitou přijímaného požadovaného signálu a intenzitou přijímaného rušivého signálu (šum a rušení).
Další tipy
Při měření signálu přejděte na místo, kde chcete měření provést, počkejte 30 až 60 sekund, než se měření signálu aktualizuje, a poté zaznamenejte sílu signálu a typ sítě (4G, 5G, LTE atd.). Pochopením a přesným měřením síly signálu vašeho mobilního telefonu můžete identifikovat oblasti se slabým signálem a podniknout nezbytné kroky ke zlepšení připojení.
Pokud se často vyskytuje špatná kvalita signálu sítě, můžete zavolat na zákaznickou službu svého operátora a stěžovat si. Problémy se signálem mobilních telefonů se často vyskytují v blízkosti určitých jednotek nebo v blízkosti výzkumných a vývojových budov výrobců zařízení, jako jsou ZTE a Huawei, pravděpodobně kvůli rušení.
Znovu připomínám, že pokud je signál základnové stanice špatný, nemůže jednotlivec, majetek ani společnost nic dělat a řešení problému by mělo být ponecháno na operátorovi. Pokud je signál ze základnové stanice slabý, můžete nasadit Wi-Fi prostřednictvím kabelů, abyste vyhověli vašim potřebám internetu, ale Wi-Fi vám nedovolí volat nebo posílat textové zprávy.
Uklidněte se, objevte vývoj počtu prodaných smartphonů podle značek v průběhu času ve videu níže:
