Chcete si pamatovat, jak vypadaly vaše oblíbené weby kdysi dávno? Vysvětlujeme dva způsoby dotazování na staré verze.
Každá webová stránka, která na internetu nějakou dobu existuje, pravidelně mění svůj design nebo obsah. A i když nás obvykle více zajímá kontrola nejnovější verze, je také možné, že z jakéhokoli důvodu chceme přejít na jinou předchozí verzi. Na první pohled se to může zdát složité, ale ve skutečnosti je to mnohem jednodušší, než se zdá. Stačí se podívat do mezipaměti Google nebo na web Archive.org.
Mezipaměť Google je verze, kterou slavný vyhledávač uchovává ze všech verzí, které webová stránka v průběhu času měla. A Archive.org je web věnovaný ukládání předchozích verzí. Ukážeme vám dva způsoby, jak to udělat takže si můžete vybrat, co vás nejvíce zajímá.
- Zobrazit starou verzi webu s mezipamětí Google
- Prohlédněte si starou verzi webu pomocí Archive.org
Zobrazit starou verzi webu s mezipamětí Google
Pokud chcete najít starou verzi webu pomocí mezipaměti Google, první věc, kterou musíte udělat, je najít stránku, kterou chcete normálně vrátit v čase. Toto uvidíte pod adresou, názvem webu a ikona se třemi tečkami objevit se.
NETCOST Náhled vyhledávání Google.
Když kliknete na toto tlačítko, objeví se po straně malé okno. V horní části budete muset kliknout na šipku dolů, kde se zobrazí další možnosti. Mezi možnostmi, které se objeví, budete muset kliknout na tlačítko Skrytýcož vám umožní přístup ke starším verzím, které Google uložil.
Nabídka se zobrazí po kliknutí na tři tečky ve vyhledávání Google.
V tomto okamžiku uvidíte verzi webu, kterou Google uložil do mezipaměti. Nahoře uvidíte datum a čas nahrané verze.
Pokud již znáte název webu, který chcete uložit do mezipaměti, a nepotřebujete procházet vyhledávač, existuje o něco rychlejší způsob, jak tento proces provést. Vše, co musíte udělat, je napsat adresu URL http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:DIRECCIONWEB do adresního řádku prohlížeče.
Pokud tedy chcete získat přístup k Mezipaměť NETCOST, budete muset napsat http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Netcost-security.fr/Netcost-security.fr/. Tímto způsobem budete mít přístup k nejnovější verzi webu, kterou Google uložil do mezipaměti, která se normálně nebude shodovat s tím, co vidíte, když vstoupíte na web v normálním režimu, protože je normální, že došlo ke změnám.
Je důležité si uvědomit, že pokud přistupujete na webovou stránku prostřednictvím její mezipaměti, budete mít pouze přístup starou verzi domovské stránky z webu. Jakmile se dostanete na kterýkoli z odkazů, které tam najdete, přejdete přímo na nejnovější verzi.
Je také důležité zdůraznit, že verze, které Google ukládá do své mezipaměti obvykle nejsou příliš staré.
Proto může být tato funkce zajímavá, pokud například chceme porovnat verzi, kterou jsme měli nedávno, s a nedávná změna. Pokud ale chceme přistupovat ke starší verzi, tento trik se nám nebude hodit.
Tento tip proto nemusí být příliš zajímavý ani zábavný, pokud si chcete jen připomenout, jak web vypadal dříve. Ale mohlo by to být zajímavé, kdyby změny byly provedeny nedávno a chcete provést srovnání.
Prohlédněte si starou verzi webu pomocí Archive.org
Pokud si chcete připomenout, jak se web vyvíjel v průběhu času, existuje zábavnější způsob, jak to udělat. Toto je zdroj Wayback Machine, který najdeme na webu Archive.org.
Používání tohoto webu je velmi jednoduché. Jediné, co musíte udělat, je zadejte adresu URL webu, který chcete studovat, jak se v průběhu let vyvíjel, a klikněte na Procházet historii, abyste viděli, jaké změny byly v průběhu let provedeny.
Vyhledávač webových stránek Wayback Machine.
Pak uvidíte, že a Časová osa se objeví na webu, kde můžete vidět každou změnu tohoto webu v posledních letech. Níže se objeví kalendář s přesnými daty změn.
Kalendář se zobrazuje na webu WayBack Machine.
Když klikneme na datum, všechny úlovky, které byly toho dne zaznamenány ukáže se to. Pokud se chceme podívat, jaká byla v té době pro nás zajímavá lokalita, stačí kliknout na jeden z termínů.
Musíme mít na paměti, že to, co nám tento kalendář ukazuje, je pouze data, která zachytil WayBack Machine proč web.
Znamená to, že Nemusíme mít nutně přístup ke všem dostupným verzím webu. Je normální, že webová stránka, která nás zajímá, byla mnohokrát uložena, ale nemáme k ní přístup, pokud na této webové stránce není žádná kopie.
Jisté je, že WayBack Machine nabízí více možností než Google cache pokusit se zjistit, jak web vypadal před chvílí. Ačkoli nám nástroj Google umožňuje najít pouze konkrétní verzi aplikace, pomocí této funkce Archive.org budeme mít přístup k široké škále verzí.
Tato stránka je obzvláště zábavná, pokud ji používáme k prohlížení stránek, které jsou na webu již mnoho let. Někdy to může být zajímavé vědět jak se web vyvíjel, a to jak z hlediska obsahu, designu, tak organizace. Je to cesta, která může být docela zábavná.
I když se tedy prohlížení staré verze webu může zdát primárně zajímavé vývojáři nebo designéřiRealita je taková, že používání WayBack Machine může být zábavné pro každého nadšence konkrétního webu, který ho chce znovu navštívit a získat představu o tom, jak se v průběhu let vyvíjel.
Uklidněte se, objevte vývoj počtu prodaných smartphonů podle značek v průběhu času ve videu níže:
