Oznámení o zemětřesení je vždy doprovázeno číselnou hodnotou, jejíž velikost představuje jeho sílu. Zde se dozvíte, co tato čísla znamenají a jak se počítají.
Když dojde k zemětřesení, jako bylo ničivé zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii 6. února 2023, vždy se uvádí jeho velikost, tedy číselná hodnota vyjadřující jeho sílu. Jak víme, číslo sdělené institucemi zabývajícími se seismologií, jako je Národní ústav geofyziky a vulkanologie (INGV) v okamžicích po události, není vždy jisté. Ve skutečnosti je neustále aktualizován, protože odborníci zpracovávají data shromážděná seismografy. Incident, ke kterému došlo v Turecku, byl zpočátku označován jako velmi silné zemětřesení o síle 7,9, tisíckrát silnější než zemětřesení, které zasáhlo Amatrice v roce 2016, zatímco nejnovější údaje ukazují na pokles hodnoty zemětřesení. 0,1, tedy 7,8 magnitudy. Ale co přesně je velikost? A jak to vědci vypočítají?
Jaká je velikost
Velikost, jak vysvětluje INGV, měří velikost/velikost, tj. intenzitu zemětřesení. Čím vyšší je velikost, tím větší je uvolněná energie. V konkrétním případě je elastický uvolněný seismickou událostí. Každý, kdo zažil zemětřesení, ví, že zemětřesení se projevuje otřesy země: velikost se velmi zjednodušeně vypočítá jako „amplituda zemních oscilací způsobených průchodem seismických vln“. pomocí seismometrů. V praxi jsou tyto přístroje citlivé na pohyb země v závislosti na čase. Vysoce výkonné seismometry dokážou detekovat zemětřesení i na velké vzdálenosti a nasbíraná data zaznamenávají seismografy. Americký fyzik a seismolog Charles Francis Richter byl první, kdo určil velikost zemětřesení, a to díky zvláštnímu horizontálnímu torznímu seismografu zvanému „Wood-Anderson“. Slavná Richterova stupnice, která měří sílu zemětřesení, byla pojmenována na počest vědce, který zemřel v roce 1985.
čísla velikostí
Velikost se vyjadřuje v celých číslech a desetinných zlomcích. Například Richterova (nebo místní) magnituda zemětřesení v L’Aquile v roce 2009, které zabilo 300 lidí, byla 5,9, zatímco první otřes v seismické sekvenci ve střední Francii v letech 2016–2017, který zasáhl Amatrice a mnoho dalších blízkých obcí, měl magnitudu ze dne 5.4. (Druhý šok, který nastal pár hodin po prvním 26. října 2016, byl 5,9). Jedinečný rys magnitudových čísel je, že jsou na logaritmickém měřítku, nikoli lineární. S každou další jednotkou magnitudy se totiž energie uvolněná zemětřesením nezvýší jednou, ale asi 30krát. Abychom uvedli praktický příklad, zemětřesení o magnitudě 2 je 30krát silnější než o magnitudě 1, zatímco o magnitudě 3 zemětřesení je téměř tisíckrát závažnější, protože přesně energie se s každým krokem zvyšuje 30krát (30 x 30 x 30). Ke zdvojnásobení uvolněné energie dochází při každém přírůstku asi 0,2.
velikostní typy
Neexistuje jediná velikost, která by změřila velikost zemětřesení. Co bylo dosud citováno, je místní magnituda neboli Richter (ML), odvozená z „maximální amplitudy oscilací zaznamenaných standardním seismometrem“, jak ji americký fyzik použil v roce 1935. Takzvaná „moment magnitude“ (MW), neboli stupnice velikosti seismického momentu, která, jak vysvětluje INGV, představuje velikost zemětřesení, respektive uvolněnou energii. Není náhodou, že „je odvozena z odhadu geometrických vlastností zlomu, konkrétně jeho celkového povrchu a skluzu po rovině zlomu“. Místní velikost a velikost momentu jsou často zaměňovány. Další známou veličinou je tělesná vlna (MB), která se opírá o vlny P zemětřesení, tj. primární nebo podélné vlny. Existuje také velikost povrchových vln (SM) pro sekundární nebo příčné S vlny.
Co je Mercalliho stupnice?
Pokud nám Richterova stupnice říká, jak silné a silné zemětřesení je, Mercalliho stupnice nám také říká, jak silné nebo ničivé je. Hodnoty jsou uvedeny římskými číslicemi od I do XII: čím vyšší hodnota, tím vyšší úroveň ničení způsobeného zemětřesením. Zajímavé je, že v některých případech jdou obě stupnice ruku v ruce, zatímco v mnoha jiných případech může dojít k výraznému rozporu. Například extrémně energetické zemětřesení, jako je magnituda 9, může mít velmi slabý Mercalli, zatímco mírné zemětřesení může mít ničivé Mercalliho. Důvod je jednoduchý: záleží na tom, kde k zemětřesení dojde. Například v Antarktidě nebo v srdci Sahary nemůže velmi silné zemětřesení způsobit téměř žádné škody, zatímco v hustě osídleném historickém městě s neseismickými domy může středně silné zemětřesení způsobit skutečnou katastrofu. To je důvod, proč nejsmrtelnější zemětřesení v historii nebyla vůbec nejtěžší zemětřesení. Zemětřesení o síle 9,5 stupně Richterovy škály v Chile v roce 1960, nejsilnější zemětřesení, jaké kdy seismografy zachytily, zabilo „jen“ asi 3000 lidí, zatímco zemětřesení v roce 2010 (7,0 stupně) na Haiti zabilo podle místní vlády asi 300 000 lidí.
Video, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, jaké byly kdy natočeny: