Úniky ropy a dalších ropných produktů patří mezi hlavní hrozby pro mořské a pobřežní ekosystémy. Zde jsou výsledky těchto nehod.
V neděli 26. března došlo v přístavu Poole v jihovýchodní Anglii k velkému úniku ropy, když se z ropovodu z pole Wytch Farm, největšího britského pevninského pole, vylilo asi 200 barelů ropy, nazývané zásoby. Jde o materiál skládající se z 85 % vody a 15 % ropy, specifikovaný společností Perenco, která spravuje příslušnou infrastrukturu. Jak uvedla organizace Poole Harbor Commissioners (PHC), která spravuje přírodní přístav, příčiny nehody jsou v současné době neznámé, ale hlavní nebezpečí se naštěstí již vrátilo. Netěsnost byla utěsněna, byly umístěny zábrany, které zabraňovaly „úniku“ náplasti – v každém případě jejímu rozpadu – a část tekutiny již byla získána zpět. Stručně řečeno, neočekáváme vážnou ekologickou katastrofu navzdory nouzovému stavu vyhlášenému úřady. Oblast Poole Harbor je také považována za poklad biodiverzity, mokřad je domovem velkého množství ptáků, včetně bahňáků a bahňáků. Proto je třeba ověřit potenciální poškození. Jaký je ale dopad ropných skvrn, uhlovodíků, olejů a dalších produktů spojených s takovými událostmi?
National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), americká federální agentura odpovědná za studium a sledování počasí, atmosférických podmínek a podmínek oceánů, to podrobně vysvětluje v dokumentu. Prvním detailem při určování dopadu takové havárie, ke které může dojít v důsledku nedbalosti, lidské chyby, selhání zařízení a přírodní katastrofy, je samozřejmě velikost havárie a zasažené místo. Pokud se do oblasti bohaté na biologickou rozmanitost uvolní velké množství ropy, budou škody na životním prostředí samozřejmě obrovské, zatímco při zasažení tzv. „mrtvé zóny“ jsou dopady nepochybně minimální. Jisté je, že hlavními oběťmi jsou mořští a pobřežní živočichové, kteří přicházejí do kontaktu s hmotnou vrstvou, což může mít mnoho dopadů na zdraví a dokonce i na smrt. Důsledky mohou ovlivnit izolované jedince, celé populace a celý zapojený ekosystém.
Důsledky rozlití na mořské živočichy. Kredity: Národní akademie věd, inženýrství a lékařství
Jak vysvětluje NOAA, většina ropy plave ve slané i sladké vodě a rozptyluje se v lesklé vrstvě na povrchu, přičemž postupně řídne (ačkoli některé ropné produkty mohou klesat a zahrnovat faunu mořského dna). Mezi hlavní oběti patří mořští ptáci, mořské želvy a mořští savci, jako jsou velryby, delfíni a vydry, ale postiženy mohou být i ryby, korýši, měkkýši a všechny ostatní mořské organismy. Ptačí peří se může navlhčit olejem a bránit v letu a odsuzovat zvířata k smrti udušením a hladem. Tyto látky mohou také působit proti vodoodpudivé síle peří a izolační schopnosti srsti u savců, kteří mohou zemřít na podchlazení, protože již nejsou chráněni před vnějším prostředím. Olej lze také vdechovat, jíst nebo vstřebávat kůží přímo z vody nebo z kořisti, která s ním přijde do kontaktu. To může vést k život ohrožující otravě. Nebezpečí představují také dispergační prostředky, které záchranáři uvolňují ke snížení velikosti rozlitých látek.
Jak vysvětluje University of Florida, mořská a pobřežní fauna vystavená těmto produktům může zaznamenat okamžité zdravotní účinky i významné dlouhodobé změny, a to jak z fyziologického, tak z hlediska chování (etologického). Ve skutečnosti může tuk vyvolat narušený imunitní systém, poškození růstu a plodnosti, onemocnění jater, ledvin a mnoho dalších stavů. Požití oleje nebo disperzantů může způsobit gastrointestinální potíže, zažívací potíže, vředy a krvácení; Například mořská želva se může živit rostlinnými organismy pokrytými vrstvou oleje, zatímco predátor, jako je mořský pták (shearwater, kormorán, gannet, pelikán atd.), může při zaplavování spolknout velké množství ropy. V případě velryb mohou oleje bránit filtrační schopnosti balíku a bránit jejich krmení, čímž je odsoudí k pomalé, nesnesitelné smrti.
Absorpce těchto látek může ovlivnit reprodukční systém a změnit vývoj embryí, snížit míru líhnutí a zvýšit míru vrozených malformací. Inhalace postihuje všechny druhy, které žijí v moři, ale potřebují se dostat na hladinu, aby se nadechly; záněty dýchacích cest, emfyzém, zápal plic a další potenciálně vážná život ohrožující onemocnění při kontaktu s těmito těkavými látkami. Rozlitý olej a další sloučeniny mohou odstranit mořský život z oblastí krmení a rozmnožování a způsobit jejich přemístění; Shánění potravy a radikální změna přirozených cyklů ekosystémů může vést k obrovskému výdeji energie – s významnými účinky na fyzické a reprodukční zdraví. Larvy a embrya jsou mnohem citlivější na oleje než dospělí. Přirozeně, čím větší je zasažená oblast, tím závažnější jsou důsledky pro dotčené druhy a ekosystémy.
Následky ropy. Kredity: Národní akademie věd, inženýrství a lékařství
Pokud je například ropa těžká a klesá, částice znečišťujících látek se mohou dostat i k bentickým mořským organismům – mlžům, houbám, korýšům atd. jako jsou ti, kteří žijí na mořském dně. – způsobí změnu celého potravního řetězce. Potenciálně kontaminované produkty mohou mít vliv i na lidské zdraví, protože mohou skončit na našich stolech. Jak upozorňuje článek „Oil in the Ocean IV: Inputs, destinies, and effects“, publikovaný Národní akademií věd, inženýrství a medicíny, bakteriální potravinové sítě se mohou po úniku ropy měnit roky a jeho důsledky mohou opakovaně vyvíjet. ekosystémy. Ekonomika by také mohla být vážně zasažena, například opuštěním celých rybích populací kvůli potenciálnímu riziku kontaminace. Dopady se pohybují od jednotlivců až po celé ekosystémy. Možné důsledky pro cestovní ruch, námořní dopravu a další činnosti. Doufáme, že prosakování v přístavu Poole se nedostalo do nejcitlivějších oblastí vzácného mokřadu a že nejhorší rizika se skutečně zmenšila.
Video, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, které byly kdy natočeny: