Nový snímek z vesmírného dalekohledu Jamese Webba ukázal superjasnou galaxii 220 milionů světelných let od Země. Spirální galaxie NGC 7469 zabírá asi 90 000 světelných let a nachází se v souhvězdí Pegasa. Kromě jasnosti zaujal vědce i fakt, že má aktivní galaktické jádro a velmi blízkou hvězdnou explozi.
Tato galaxie již byla studována průzkumem Great Observatories All-sky LIRGs Survey (GOALS), jehož cílem je porozumět formování hvězd a růstu černých děr.
Aktivní galaktické jádro, tedy aktivní černá díra ve středu své galaxie, vyzařuje velmi silnou záři díky světlu vyzařovanému plyny a prachem, když dopadá do černé díry.
Obraz je úžasný i díky rozlišení, které má. Před startem Jamese Webba nebylo možné studovat infračervené světlo vyzařované galaxií. To je způsobeno velkým množstvím prachu a malou velikostí galaxie. Ale díky infračerveným senzorům dalekohledu bylo možné se o NGC 7469 dozvědět více.
Přečtěte si více:
Co dalšího jsme v galaxii pozorovali?
V nových pozorováních bylo možné vidět formování dosud neviděných mladých hvězdokup. Kromě toho bylo možné pozorovat kapsy horkého a turbulentního plynu a také ničení prachových zrn způsobených černou dírou v galaktickém centru.
Detekován byl také difúzní, vysoce ionizovaný atomový plyn, který se zdál vystřelovat z jádra rychlostí 6,4 milionů kilometrů za hodinu. Předpokládá se, že nové objevy o galaxii NGC 7469 lze učinit pomocí pozorování Jamese Webba.
Už jste viděli naše nová videa na Youtube🇧🇷 Přihlaste se k odběru našeho kanálu!