Kresba primitivních eukaryotických organismů / Credit: MidJourney from TA 2023

Jejich objev posouvá současné molekulární prvenství eukaryot o 1,6 miliardy let a pomáhá tak vysvětlit, jak se vyvíjel život, jak jej známe.

Kresba primitivních eukaryotických organismů / Credit: MidJourney from TA 2023

Velký objev v souvrství Barney Creek v severní Austrálii poskytuje vzácný a bezprecedentní pohled do starověkého ztraceného světa. Molekulární fosilie uvězněné ve starověkých sedimentech této formace mají chemickou strukturu, která naznačuje existenci mikroskopických tvorů, kteří existovali před miliardami let a mohou být možná posledním společným předkem všech moderních eukaryot (LECA, Last Eukaryotic Common Ancestor), včetně my lidé. Jejich objev posouvá současné molekulární prvenství eukaryot o 1,6 miliardy let a může vědcům pomoci vysvětlit, jak se vyvíjel život, jak ho známe.

To naznačuje, že výzkumníci mohou sledovat vývoj stále složitějšího života prostřednictvím identifikace těchto látek, nazývaných protosteroidy, fosilizované molekuly lipidů (steroidy). “Protosteroidy – podrobně popisující autory objevu v článku právě publikovaném v Nature – odhalují ekologicky důležitou “protosterolovou biotu”, která je běžná a hojná ve vodním prostředí starém nejméně 1640 až asi 800 milionů let, možná včetně starověkých bakterií produkujících protosterol. eukaryota s hlubokým větvením kořenové skupiny.

Podle výzkumníků vedených Jochenem Brockem z Australské národní univerzity (ANU) se moderní eukaryota začala objevovat asi před 800 miliony let v období Tonianu (před 1000 až 720 miliony let) a živila se květy červených řas (rodofytů). . „Tato ‚Tonianova transformace‘ se zdá být jedním z nejhlubších ekologických milníků v historii Země,“ zdůrazňují vědci.

Jak ale našli takové molekuly ve starověkých horninách? “Použili jsme kombinaci technik, abychom nejprve převedli různé moderní steroidy na jejich fosilní ekvivalenty; jinak bychom ani nevěděli, co hledat,” říká Brock. Vědci tyto molekuly po celá desetiletí ignorovali, protože neodpovídaly typickým obrázkům molekulárního vyhledávání, ale „poté, co jsme se dozvěděli o našem cíli, zjistili jsme, že desítky dalších hornin extrahovaných z miliard let vody po celém světě obsahují fosilie podobných molekul. “

„Poslední společný předek všech žijících eukaryot mohl žít před 1,2 až 1,8 miliardami let,“ říká Christian Hallmann z German Geosciences Research Center (GFZ) v Postupimi a spoluautor studie. Jeho potomci pravděpodobně lépe odolávali horku a chladu i UV záření a nahradili tak své primitivní rodiče. »

„Téměř všechna eukaryota biosyntetizují steroidy, jako je cholesterol produkovaný lidmi a mnoha dalšími zvířaty,“ řekl spoluautor Benjamin Nettersheim z univerzity v Brémách MARUM. Kvůli potenciálně negativním zdravotním účinkům vysokého cholesterolu u lidí nemá cholesterol nejlepší lékařskou pověst. Tyto lipidové molekuly jsou však nedílnou součástí eukaryotických buněčných membrán, kde pomáhají plnit různé fyziologické funkce. »

Video, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, jaké byly kdy natočeny:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *