Kometa C/2022 E3 (ZTF) přejmenovaná na „neandrtálce“, protože nebyla spatřena přes 50 000 let, bude (s největší pravděpodobností) v příštích dnech viditelná pouhým okem. Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste představení nepromeškali.
Kometa NEOWISE na večerní obloze. Kredit: Pixabay
Nový rok začal mimořádnou astronomickou událostí, návštěvou komety, která podle odborníků neprošla kolem Země za 50 000 let. To ukazuje, že jeho poslední přihrávka se líbila i prostředí.Homo neanderthalensisnáš „bratranec“ předek, který zemřel asi před 40 000 lety (ale pár genů máme i dnes). Nebeské těleso, jehož oficiální název je C/2022 E3 (ZTF), dostalo přezdívku „neandrtálská kometa“ právě z tohoto důvodu. Nejzajímavějším detailem této návštěvy je, že se „ledová koule“ přibližuje k naší planetě a má se za to, že je viditelná pouhým okem – s největší pravděpodobností – mezi druhými čtrnácti dny ledna a začátkem února. . Ale abyste ho mohli obdivovat, budou ještě nutné určité podmínky.
Jak je vysvětleno v pozorovací příručce, kterou napsal astrofyzik Gianluca Masi, „s výjimkou rozmarů na poslední chvíli bude kometa C/2022 E2 ZTF brzy okrajově viditelná bez přístrojů“. Pokud by totiž bylo nebeské těleso skutečně viditelné pouhým okem, nepředvedlo by takový počin jako velkolepá kometa C/2020 F3 (NEOWISE), která zdobila francouzskou oblohu v létě 2020. Dr. Jak vysvětluje Masi, pouze při magnitudě 5 (odhadovaná jasnost) mírně překračuje mez detekce lidského oka, víceméně podobné galaxii Andromeda pouhým okem. Pozorování neandrtálské komety pouhým okem by proto vyžadovalo jasnou, hvězdnou a velmi tmavou oblohu, v podstatě bez světelného znečištění. Bohužel i těžkopádná přítomnost Měsíce v nejlepších dnech sníží pozorovací okna, ale s trochou snahy můžeme fascinujícího vesmírného cestovatele obdivovat z dálky. S dalekohledem, dalekohledem a fotoaparátem se speciálním objektivem je výsledek vždy zaručen. Ale kdy by bylo nejlepší pozorovat kometu?
Mapa polohy komety na obloze mezi lednem a únorem. Kredit: Gianluca Masi / Virtual Telescope Project
12. ledna 2023 dosáhne nebeské těleso minimální vzdálenosti (perihélia) od Slunce; tato událost také výrazně zvýší jeho jasnost a – pravděpodobně – velikost jeho dvou dlouhých ohonů plynu a prachu, které jsou plně poháněny. splynutí povrchových vrstev komety (v důsledku zvýšené teploty). 1. února však bude v perigeu, což je jeho minimální vzdálenost od Země, která se rovná necelých 43 milionům kilometrů. Pokud je zapnuto, očekává se, že maximální viditelnosti pouhým okem bude dosaženo mezi koncem ledna a začátkem února. Vědecký ředitel projektu virtuálního dalekohledu a kurátor planetária v Nice Dr. Jak vysvětluje Masi, od poloviny ledna bude kometa kolem pólu, což znamená „uvidíme ji celou noc bez jakéhokoli spánku“. Přesně to se stává hvězdám Velkého vozu; Ve skutečnosti, Masi zdůrazňuje, jsou to „hvězdy na obloze docela blízko Polárky“, a proto „vždy zůstávají nad naším obzorem“.
Stručně řečeno, Dr. Ve světle těchto předpokladů, vysvětluje Masi, se očekává, že kometa bude „slabě viditelná pouhým okem z tmavých míst mezi koncem ledna a začátkem února“ a „určitě bude v dosahu malých přístrojů“ (dokonce i skromného dalekohledu) a teď to můžete vidět celou noc, ideální čas i v jeho oknech je na obloze pro Francii dobře umístěn.“ Narušení Měsíce se bohužel projeví v následujících týdnech Astrofyzik vysvětluje, že mezi 15. a 25. lednem budou nejlepší podmínky pozorovatelnosti ve druhé části noci, protože večer bude kometa stále velmi nízko. na obzoru (pokud nemáte oblohu zcela bez umělých a přírodních částic a bez světelného znečištění, bude to problém.) Vždy je lepší zvolit druhou část, a to i koncem ledna a začátkem února. noc, protože až večer zlepší svou pozorovatelnost, bude to Měsíc, kdo se bude zabývat svým světlem. Po úplňku 7. února se večerní pozorovatelnost zlepší, jak se družice Země “pohybuje” ve druhé polovině noci; ale pak už kometa nebude v plné jasnosti a zůstane naprosto příjemná i s malými přístroji. Dokud se nedostanete příliš daleko, abyste byli neviditelní.
The Virtual Telescope Project bude vysílat dva živé přenosy k pozorování přechodu neandrtálské komety: 13. ledna a 2. února, v tomto pořadí, téměř nejblíže ke Slunci a Zemi. Doufejme, že i počasí bude přát a nezkazí působivou astronomickou podívanou.