- Podle cryptointelligence tracker Chainalysis obdržely do roku 2022 nelegální adresy 20 miliard dolarů v aktivech v kryptoměnách.
- 8,8 miliardy USD objemu nezákonných transakcí v roce 2022 pocházelo z činností souvisejících se sankcionovanými subjekty.
- Podíl veškeré aktivity v oblasti kryptoměn spojené s nelegálními transakcemi se meziročně téměř zdvojnásobil.
Trh s kryptoměnami byl v roce 2022 sužován kriminální činností, hackery, exploity, společnostmi podvádějícími investory a směšováním finančních prostředků se spřízněnými subjekty. Tvrdí to zpráva zveřejněná sledovací krypto-inteligenční firmou Chainalysis, která sledovala činnost v řetězci fondů a nelegálních . jednotek a zaznamenala rok od roku prudký nárůst podílu trestné činnosti v ekosystému.
Čtěte také: Uvolní US CPI cenu bitcoinu na 16 500 $?
Nejhorší zločiny v oblasti kryptoměn v roce 2022, celková hodnota aktiv obdržených kriminálními subjekty přesáhla 20 miliard USD
Obchodníci s kryptoměnami přišli o finanční prostředky v důsledku bankrotu, platební neschopnosti a zpronevěry firemních prostředků v roce 2022. Celková hodnota bitcoinů, etherea a dalších kryptoměn, která zasáhla peněženky spojené s trestnou činností, přesáhla 20 miliard dolarů. Toto číslo se od roku 2021 zvýšilo o 11,11 %, jak ukazuje graf níže.
Hodnota kryptoměny přijatá nelegálními adresami
Čísla ve výše uvedené tabulce nezahrnují nativní zločiny jiné než kryptoměny, jako je praní špinavých peněz a obchodování s drogami, které zahrnují používání kryptoměn a přímo nesouvisejí s ekosystémem.
Překvapivě 44 % objemu nelegálních transakcí v roce 2022 pocházelo z aktivit souvisejících se sankcionovanými subjekty. Přichází rok 2022, kdy Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) zavedl některé z nejpřísnějších sankcí, které je třeba vymáhat.
OFAC je finanční zpravodajská a donucovací agentura spadající pod ministerstvo financí USA. Agentura udělila sankce třem významným společnostem: Hydra, Tornado Cash a Garantex: všechny tři jsou napojeny na darknetový trh. Agentura sankcionovala téměř 350 adres a 10 subjektů souvisejících s kryptoměnami.
Přes sankce OFAC pokračovala ruská burza Garantex v provozu. Transakce související s Garantexem nebo jinými sankcionovanými kryptoměnovými službami představují přinejmenším významné riziko pro podniky podléhající jurisdikci USA, včetně potenciálních pokut a trestních oznámení.
Celkově se podíl kryptoměnových aktivit spojených s nelegálními adresami zdvojnásobil z 0,12 % v roce 2021 na 0,24 % v roce 2022.