Rilmenidin, běžně předepisovaný lék na vysoký krevní tlak, může prodloužit cestu na zvířecích modelech napodobováním účinků diety s omezeným příjmem kalorií. Možná to může oddálit stárnutí u lidí.
V laboratorních testech bylo prokázáno, že lék, který kontroluje vysoký krevní tlak (antihypertenziva), prodlužuje život na zvířecích modelech. Droga zvaná rilmenidin napodobuje účinky nízkokalorické diety, která je ve výzkumu považována za nejúčinnější metodu „proti stárnutí“, ale bez vedlejších účinků, které by mohly být významné u lidí. Jako široce předepisovaný, bezpečný a dobře tolerovaný lék jej lze podle autorů studie snadno použít k oddálení stárnutí u lidí, pokud tuto vlastnost vykazuje i u našeho druhu.
Mezinárodní výzkumný tým vedený britskými vědci z Institutu stárnutí a chronických onemocnění na University of Liverpool spolupracoval v úzkém kontaktu s kolegy z Laboratoře regenerace extracelulární matrice – Institutu pro translační medicínu na ETH Zurich (Švýcarsko). Brigham and Harvard University Women’s Hospital a další ústavy. Vědci, koordinovaní profesorem João Pedro Magalhãesem, nyní přednášejícím na univerzitě v Birminghamu, dospěli ke svým závěrům po experimentu s háďátkem, druhem červa. caenorhabditis elegansJe považován za jeden z nejlepších zvířecích modelů k experimentování, protože má mnoho genů společných s našimi.
Profesor Magalhães a kolegové zkoumali několik sloučenin při hledání sloučeniny, která by mohla spustit genovou expresi srovnatelnou s nízkokalorickou dietou, která, jak již bylo uvedeno, je považována za nejlepší experimentální metodu pro prodloužení životnosti zvířecích modelů. Mezi různými kandidáty zjistili, že antihypertenzivní lék rilmenidin měl nejlepší profil, napodobující účinky omezení kalorií v buňkách. Bylo prokázáno, že lék testovaný na mladých a starých červech prodlužuje život statisticky významným způsobem ve srovnání s tím, který byl pozorován u červů v kontrolní (neléčené) skupině. Navíc některé parametry související se zdravím vyvolané medikamentózní terapií byly srovnatelné s parametry dosaženými s omezením kalorií.
Ve světle těchto zjištění se autoři studie domnívají, že lék by mohl našemu druhu bezpečně a účinně poskytnout výhody proti stárnutí. Lék, jak bylo uvedeno, je široce předepisován a známé vedlejší účinky jsou vzácné (včetně palpitací, nespavosti a ospalosti). „Se stárnutím globální populace jsou výhody mírného oddálení stárnutí obrovské. Opětovné použití léků, které prodlužují život a zdraví, má obrovský potenciál nevyužitý v translační geroscience. Poprvé jsme byli schopni prokázat, že rilmenidin může prodloužit životnost zvířat. Nyní se těšíme, až zjistíme, zda má rilmenidin další klinické aplikace,“ uvedl profesor Magalhães v tiskové zprávě.
Vědci zjistili, že sloučenina nejen prodlužuje životnost červů, ale také potřebuje podporu biologického receptoru zvaného nish-1, aby fungoval. Bez něj mizí účinky háďátek proti stárnutí. Tento výsledek naznačuje, že nish-1 se také může stát cílem pro budoucí ošetření proti stárnutí. K prokázání skutečné účinnosti rilmenidinu při podpoře dlouhověkosti u lidí bude nezbytný další výzkum. Podrobnosti o výzkumu, „Rilmenidin prodlužuje životnost a zdraví Caenorhabditis elegans prostřednictvím niskarinového I1-imidazolinového receptoru,“ byly zveřejněny ve specializovaném vědeckém časopise Aging Cell.
Relaxační chvíle, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, které byly kdy natočeny: