Pěstování masa ve vesmíru by mohlo pomoci zvýšit trvání a soběstačnost misí. Budou potřeba nové druhy potravin, protože astronauti tráví měsíce nebo roky na kosmických lodích nebo dokonce na měsíční základně. ESA se na maso z farmových chovů dívá pozitivně!
Kultivované maso by mohlo být řešením pro vesmírné mise
Vývoj kultivovaného masa, tedy skutečného zvířecího masa vypěstovaného z kmenových buněk v bioreaktorech, je v posledních letech důležitý. To by mohlo poskytnout udržitelnější a etičtější alternativu, která nejen omezí porážky zvířat, ale také využívá mnohem méně přírodních zdrojů než tradiční chov zvířat. To také ukazuje potenciál podporovat život, zejména ve vesmíru.
V loňském roce Evropská vesmírná agentura (ESA) prozkoumala možnost, že by kultivované maso mohlo být životaschopnou potravinovou volbou ve vesmíru, přičemž by ho použila jako zdroj bílkovin, který by mohl být produkován in situ.
Cílem je poskytnout astronautům výživné jídlo, které přesahuje dvouletou trvanlivost konvenčních balených produktů během dlouhodobých misí daleko od Země. Vzhledem k omezeným zdrojům ve vesmíru bude pěstování čerstvých potravin na místě nezbytné pro zvýšení odolnosti a autonomie mise a může také poskytnout psychickou podporu posádce.
Vysvětlil inženýr ESA Paolo Corradi.
Pro testování alternativy produkce masa financovala ESA dva nezávislé výzkumné projekty, jeden vedený německou vesmírnou biotechnologickou společností Yuri a Univerzitou v Reutlingenu; druhou provozují tři britské společnosti, Kayser Space, Cellular Agriculture a Campden BRI.
Dva týmy studují nutriční hodnotu kultivovaného masa Současné zdroje bílkovin studované ve vesmíru, včetně rostlin a řas. Navrhli různé metody pro produkci masa a technologie bioreaktorů.
Astronaut ESA Alexander Gerst pracuje na experimentu Space Moss na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Kredit: ESA/NASA
Výsledky oznámené v pondělí ukazují, že tato technologie je slibná, ale než maso vypěstované ve vesmíru budou moci astronauti konzumovat, je zapotřebí více výzkumů a studií.
Za tímto účelem ESA navrhla cestovní mapu, která identifikuje nezbytné technologie a mezery ve znalostech, jako je pochopení toho, jak se buňky přizpůsobují změnám gravitace a záření. ESA také zahájí experimenty ve svých zařízeních.
Vesmírná agentura doufá, že rozvoj kultivovaného masa také urychlí přijetí masa na Zemi.
Myšlenka je taková, že jsme na začátku procesu, který by mohl transformovat průmysl a učinit tradiční model výroby masa zastaralým.
Vyspělé země mají historickou příležitost odklonit se od chovu a porážky zvířat, což je proces, který je vysoce neefektivní ve výrobě potravin, neudržitelný pro planetu, nebezpečný pro naše zdraví a čím dál více znepokojující pro svět.
řekl Paolo Corradi.
Abychom to uvedli do perspektivy, výzkumná společnost CE Delft odhaduje, že: Kultivované maso by mohlo snížit emise skleníkových plynů o 92 % a znečištění ovzduší o 93 %Současně se spotřebuje o 95 % méně půdy a o 78 % méně vody.
V Evropě již na této technologii pracuje značný počet startupů, včetně Meatable, 3D Bio-Tissues a Uncommon. Nizozemsko je první (a zatím jedinou) zemí v regionu, která po vzoru Singapuru a Spojených států schválila ochutnávku laboratorně vypěstovaného masa.