Tento pátek (23.) se Měsíc dostane do perihélia, což je nejbližší bod na své oběžné dráze ke Slunci. To se stane v 15:15, kdy bude 0,9813 astronomických jednotek (AU), neboli asi 150 milionů km od naší hostitelské hvězdy. (Všechny časy zde uvedené jsou v časovém pásmu Brasilia).
Ve stejný den bude Měsíc v nové fázi, když začne procházet mezi Zemí a Sluncem, bude to v období, kdy jeho osvětlená strana není obrácena k nám, takže je obtížné jej pozorovat nahý. .
Novoluní označuje začátek měsíce v lunárních kalendářích, jako je muslimský kalendář, a v lunisolárních kalendářích, jako je židovský, hinduistický a buddhistický kalendář.
Lunární nebo lunární cyklus, nazývaný časový interval mezi novoluny, je jemně proměnlivý, s průměrnou délkou 29,5 dne. Během této doby prochází čtyřmi hlavními fázemi (nová, rostoucí, plná a ubývající), z nichž každá trvá asi sedm dní.
Existují také “střední fáze”: vzestupná čtvrtina a hrb vzestupná (mezi novým a úplným stádiem) a sestupná čtvrtina hrbáče a sestupná čtvrtina (mezi úplným a sestupným stádiem).
v závislosti na platformě InTheSky.orgV sobotu (24) v 5:26 se Měsíc dostane do perigea, což je nejbližší bod na své oběžné dráze k Zemi. V perigeu je náš přirozený satelit na obloze až o 14 % jasnější, když je viditelný.
Vzdálenost Měsíce od Země se liší, protože jeho oběžná dráha není přesně kruhová – je to mírně ovál, který sleduje dráhu zvanou elipsa. Každý měsíc putuje po této eliptické dráze kolem naší planety a její vzdálenost se pohybuje mezi 356 500 km v periferii a 406 700 km v apokalypse.
Přečtěte si více:
Měsíc na Štědrý den navštíví dvě planety
Také tento Štědrý den nastává konjunkce dvou měsíců. První je mezi Měsícem a Venuší, které sdílejí stejnou rektascenci (astronomická souřadnice ekvivalentní zeměpisné délce Země), v 8:29.
Dvojice bude viditelná v podvečer v Brazílii od 19:09 a dosáhne elevace 9° nad západním obzorem. Brzy (v 19:57) nám ale Venuše již zmizí z dohledu.
Odpoledne, v 15:31, bude řada na Merkuru, který přijme „návštěvu“ Měsíce. Dvojice bude viditelná také na noční obloze od 19:09, ale nejmenší planeta sluneční soustavy zůstane viditelná o něco déle než Venuše do 20:15. Ve Střelci budou tři těla
V příštích několika dnech naše přirozené měsíce projdou kolem Saturnu (26) a Jupiteru (29), čímž dokončí svou prosincovou měsíční planetární cestu. K této posloupnosti konjunkcí dochází, protože naše přirozená družice obíhá kolem Země přibližně ve stejné rovině jako planety obíhají kolem Slunce, v rovině zvané rovina ekliptiky.
Sledovali jste nová videa na Youtube digitální pohled? Přihlaste se k odběru kanálu!