Ilustrace planety TOI 700 E obíhající kolem obyvatelné zóny své hvězdy.  Ve vzdálenosti TOI 700 D, také velikost Země / Poděkování: NASA/JPL–Caltech/Robert Hurt

Velikost Země je pojmenována TOI 700 E podle své mateřské hvězdy TOI 700, kterou obíhá ve vzdálenosti, která by umožnila existenci kapalné vody na jejím povrchu.

Ilustrace planety TOI 700 E obíhající kolem obyvatelné zóny své hvězdy. Ve vzdálenosti TOI 700 D, také velikost Země / Poděkování: NASA/JPL–Caltech/Robert Hurt

Nově objevená planeta v jižním souhvězdí Dorado, pojmenovaná TOI 700 E, pojmenovaná podle své hlavní hvězdy, červeného trpaslíka TOI 700, asi 100 světelných let od nás, umožní přítomnost vodnaté kapaliny na jejím povrchu. Vědci, kteří ji poprvé identifikovali pomocí dat sondy NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), říkají, že hvězda TOI 700 E obíhá v obyvatelné zóně nebo v rozsahu vzdálenosti, o kterém se domnívali, že je po danou dobu přítomna kapalná voda. svého života.

TOI 700 E je pravděpodobně skalnatá, má asi 95 % velikosti Země a je čtvrtou planetou, kterou TOI 700 detekovala na oběžné dráze, po TOI 700 B, C a D, to vše v misi NASA TESS. VY 700 A zvláště, “ jeden z mála systémů, o kterém víme, s velkým počtem malých planet v obyvatelné zóněEmily Gilbert, postdoktorandka z NASA’s Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně v Kalifornii, která vedla výzkum, vysvětlila.

Gilbert při prezentaci výsledků studie jménem svého týmu na 241. setkání Americké astronomické společnosti v Seattlu ukázal, že TOI 700 E je asi o 10 % menší než planeta D, což naznačuje, že více pozorování by mohlo nabídnout příležitost najít rovnoměrné menší. objektů. Světy Článek o nově objevené planetě byl přijat k publikaci. Dopisy z Astrophysical Journal.

V systému TOI 700 je planeta E na oběžné dráze 37 dní s ostatními dvěma světy. Nejvnitřnější planeta TOI 700 B má asi 90 % velikosti Země a oběhne kolem hvězdy každých 10 dní. TOI 700 C je asi 2,5krát větší než Země a oběhne každých 16 dní. ” Planety jsou pravděpodobně slapově uzamčeny, což znamená, že se otáčejí pouze jednou za oběžnou dráhu, takže jedna strana je vždy obrácena ke hvězdě, stejně jako jedna strana Měsíce vždy směřuje k Zemi.Popište v poznámce výzkumníky, kteří strávili další rok pozorováním TESS, aby objevili TOI 700 E.

TESS monitoruje velké oblasti oblohy, nazývané sektory, po dobu přibližně 27 dní v kuse. Tato dlouhá pozorování umožňují satelitu sledovat změny v jasnosti hvězd způsobené planetou procházející před její hvězdou z našeho úhlu pohledu; toto je událost zvaná planetární tranzit. Mise použila tuto strategii k pozorování jižní oblohy (jižní polokoule) od roku 2018 před návratem na severní oblohu (severní polokoule). V roce 2020 TESS pokračoval ve skenování jižní oblohy pro nová pozorování. Další rok dat umožnil týmu opravit původní velikosti planet, které byly asi o 10 % menší než původní odhady.

« Pokud by byla hvězda o něco blíže nebo planeta o něco větší, mohli bychom detekovat TOI 700 E v prvním roce dat TESS. řekl Ben Hord, doktorand na University of Maryland v College Park a postgraduální výzkumný pracovník v Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelt, Maryland. Ale signál byl tak slabý, že nám trvalo další rok, než jsme pozorovali jeho průchod a identifikovali ho.“.

Jak bylo zmíněno, slapově uzamykatelné TOI 700 E trvá 28 dní, než oběhne svou hvězdu, čímž se umístí mezi planety C a D v takzvané optimistické obyvatelné zóně. Vědci definují optimistickou obyvatelnou zónu jako rozsah vzdáleností od hvězdy, kde se kapalná voda na povrchu planety nachází v kterémkoli bodě její historie. Tato zóna se překrývá s konzervativní obyvatelnou zónou, kde se výzkumníci domnívají, že kapalná voda může existovat pro většinu života na planetě. TOI 700 D je na oběžné dráze v této oblasti.

Gilbert dodal, že navazující studie systému TOI 700 pro vesmírné a pozemní observatoře právě probíhá a mohla by poskytnout více informací o tomto neobvyklém systému. ” TESS právě dokončil druhý rok pozorování severní oblohy řekla Allison Youngbloodová, výzkumná astrofyzička a přidružená vědecká pracovnice projektu TESS v Goddard Space Flight Center NASA. Těšíme se, až uslyšíme o dalších vzrušujících objevech ukrytých v datových skladech mise.“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *