Lidská činnost neustále uvolňuje velké množství skleníkových plynů do atmosféry, zvyšuje teploty a přispívá ke globálnímu oteplování. Podle NASA zaznamenal rok 2022 pátou nejvyšší průměrnou povrchovou teplotu Země od začátku měření v roce 1880, ve spojení s rokem 2015.
Podle vědců z Goddardova institutu pro vesmírná studia (GISS) byly globální teploty v roce 2022 pokračujícím dlouhodobým trendem oteplování planety o 0,89 stupně Celsia nad průměrem pro referenční období NASA (1951-1980).
„Tento trend oteplování je znepokojující. Naše globální oteplování již zanechává své stopy: lesní požáry jsou v plném proudu; hurikány jsou stále silnější; sucho způsobuje zmatek a hladina moří stoupá. NASA posiluje své odhodlání plnit svou roli v boji proti změně klimatu. Naše observatoř systému Země bude poskytovat nejnovější data na podporu našeho klimatického modelování, analýz a předpovědí, které lidstvu pomohou vyrovnat se s měnícím se klimatem naší planety. »
Administrátor NASA Bill Nelson ve svém příspěvku Global Climate Change.
OSN potvrzuje, že posledních osm let je nejžhavějším v historii Země
Podle odborné organizace World Meteorological Organization (WMO) je Země od počátku moderních studií analýzy teplotních změn teplejší o 1,11 stupně Celsia a k nárůstu teploty nejvíce přispělo posledních osm let. Organizace spojených národů (OSN). .
Mnoho oblastí planety zaznamenalo rekordní teploty: například polární oblasti, Čína, Střední Asie a severní Afrika. Evropa zaznamenala druhý nejteplejší rok v historii: Španělsko, Francie, Spojené království a Itálie překonaly průměrné teplotní rekordy podle programu Copernicus Evropské kosmické agentury (ESA).
Přečtěte si více:
skleníkový plyn
V roce 2020 došlo na planetě kvůli omezením způsobeným pandemií Covid-19 ke snížení emisí plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování, ale pokles byl krátkodobý. V loňském roce NASA zaznamenala nejvyšší úroveň oxidu uhličitého (COod nich).
Kromě toho prostřednictvím programu Earth’s Surface Mineral Dust Resource Survey (EMIT) agentura zmapovala superemitenty metanu na zemském povrchu a identifikovala ty, které přispívají ke skleníkovému efektu téměř 80krát více než CO.od nich.
Změny klimatu způsobené emisemi plynů byly pozorovány po celé planetě. Následky, jako je zesílení a nárůst bouří a zhoršení sucha, byly pozorovány v různých částech světa. V Arktidě vzrostly teploty téměř čtyřikrát více než ve zbytku světa.
Už jste viděli naše nová videa na Youtube? Přihlaste se k odběru našeho kanálu!