Přečtěte si toto, pokud nevěříte na změnu klimatu

Desítky vědců dokončily novou zprávu s aktualizovanými daty a grafy o vývoji globálního oteplování a zhoršující se indikátory nás přibližují klimatické apokalypse.

Neustále se objevují nové výzkumy o dopadu a průběhu změny klimatu, ale nejspolehlivějšími zdroji zůstávají zprávy zveřejněné Mezivládním panelem OSN pro změnu klimatu (IPCC). Jejich úplná hodnocení se však zveřejňují v průměru každých osm let: Nejnovější byla Šestá hodnotící zpráva nebo AR6 s údaji do roku 2019. náhlé anomálie způsobené globálním oteplováním, proto se výzkumná skupina rozhodla připravit novou výroční zprávu nazvanou Globální indikátory změny klimatu (IGCC), založenou na údajích IPCC, která obsahuje aktuální údaje, které jsou snadno srozumitelné a zdůrazňují hlavní ukazatele změny klimatu. Výsledky jsou shrnuty v bohaté infografice níže.

Kredit: IGCC

Kredit: IGCC

První z těchto článků byl publikován na platformě Earth System Science Data projektu Copernicus, kterou společně řídí Evropská komise a Evropská kosmická agentura (ESA), dne 8. června. Data nejen jasně ukazují „ruku člověka“ za růstem globálních průměrných teplot – stačí se podívat na emise způsobené blokováním během pandemie Covid – ale také dělají další krok vpřed v klimatické apokalypse ve vztahu k šesté OSN. zpráva. S těmito mírami emisí CO2 (oxidu uhličitého) a dalších plynů měnících klima bychom měli dosáhnout 1,5 °C oteplení ve srovnání s předindustriální dobou za pouhých 6 let, s dramatickými výsledky a nevratné. Není náhodou, že jde o nejctnostnější (nepřekročitelnou) hranici stanovenou v Pařížské klimatické dohodě z roku 2015, která je dnes považována za jakýsi „životní kruh“ pro lidstvo. Bohužel, kvůli škodám, které jsme způsobili, se z toho nedostaneme: Různé studie skutečně ukazují, že v této fázi nebudeme schopni tohoto cíle dosáhnout, i když výrazně snížíme emise skleníkových plynů. .

Kredit: IGCC

Kredit: IGCC

Novou zprávu sestavil mezinárodní výzkumný tým vedený vědci z Priestley International Climate Center na University of Leeds (Velká Británie), který úzce spolupracuje s desítkami kolegů z Čínské akademie věd. Univerzita. , Climate and Environmental Sciences Laboratory, Met Office Hadley Centre, Melbourne Bureau of Meteorology a mnoho dalších institutů. Výzkumníci, koordinovaní profesorem Piersem M. Forsterem, profesorem fyzikální změny klimatu na britské univerzitě, vyvinuli novou zprávu z dat IPCC, jak bylo uvedeno; Cílem je častější aktualizace globálních klimatických indikátorů, ale především to, aby byly srozumitelné všem, a zejména politickým činitelům a institucím. Jinými slovy, byl vytvořen komplexní, všestranný a snadno použitelný nástroj, který může podpořit opatření proti antropogennímu oteplování.

Kredit: IGCC

Kredit: IGCC

Mezi nejdůležitější údaje patří emise CO2, což je hlavní skleníkový plyn jednoznačně spojený s lidskou činností. Emise dosáhly v posledních letech rekordu asi 54 gigatun ekvivalentu CO2 ročně (včetně dalších plynů měnících klima). Ve skutečnosti jsme se dostali z průměru 53 Gt v dekádě 2010–2019 na průměr 54 Gt mezi lety 2012 a 2021. jediného roku (došlo ke snížení emisí v letech 2020 a 2021 díky zmíněným blokádám). Koncentrace atmosférického CO2 byly také v průměru 417,1 ppm (ppm) ve srovnání s 410,1 ppm v šesté zprávě OSN. Jen v květnu 2023 dosáhla dosud nejvyšší hodnoty 424 ppm detekované NOAA. Ve srovnání s UN AR6 se také zvýšily emise metanu (CH4) z 1866,3 dílů na miliardu na 1911,9 dílů na miliardu. Koncentrace oxidu dusičitého (NO2), znečišťující a toxické látky, rovněž vzrostly na 335,9 dílů na miliardu z 332,1 dílů na miliardu AR6 zjištěných novou zprávou.

Kredit: IGCC

Kredit: IGCC

Je důležité si uvědomit, že dnes máme „poklad“ ve výši 250 miliard tun CO2, který můžeme vypustit do atmosféry, než budeme mít 50% šanci překročit nevyhnutelný práh oteplení 1,5 °C. Vzhledem k tomu, že každý rok vtlačíme 50 tun, jde o velmi jednoduchý výpočet: Pokud po 6 letech nepřijmeme radikální opatření proti fosilním palivům, o tento poklad přijdeme a ocitneme se v mnohem dramatičtější situaci. stávající, dokonce katastrofa. Vzpomeňte si na masivní požáry v těchto dnech v Kanadě, které udělaly z New Yorku město s nejhorší kvalitou ovzduší na světě (vedle toho, že obloha byla namalována zvláštní oranžovou barvou).

Podle údajů v nové zprávě se globální průměrná teplota zvyšuje každých deset let o 0,2 °C kvůli člověku. A dál zrychlovat. Nyní jsme o 1,14 °C teplejší, než byl průměr před průmyslovou revolucí, což je událost, která vyvolala klimatickou změnu způsobenou člověkem prostřednictvím nadměrné spotřeby fosilních paliv, ale křivka emisí je pouze 2.

Jak ale emise CO2 spojené s fosilními palivy zvyšují „oheň“ planety? Jak vysvětluje profesor Forster v článku v The Conversation: “Emise skleníkových plynů se hromadí v atmosféře a zachycují teplo, zatímco znečišťující částice, jako jsou sulfátové aerosoly ze spalování uhlí, mají tendenci ochlazovat Zemi tím, že odrážejí více slunečního světla. Expert pokračuje: plyny se prudce zvýšily , ale znečištění kleslo po celém světě. Tyto dva trendy se spojují, aby oteplovaly klima. Odhadli jsme, že to vedlo k nejvyšší míře globálního oteplování v historii, přes 0,2 °C za desetiletí. »

Kredit: IGCC

Kredit: IGCC

Výzkumníci také poznamenali, že maximální teploty, které dosáhly nárůstu o 1,74 °C oproti předindustriální době (1,55 °C ve zprávě OSN AR6), rostou mnohem rychleji než průměrné teploty. Energetická nerovnováha Země neboli EEI „představuje rozdíl mezi radiační silou aktivovanou k oteplování klimatu a radiační reakcí Země, která působí proti tomuto oteplování,“ vysvětlují vědci ve „studii“, která se také zhoršuje. Je ukazatelem energie akumulované planetou v důsledku globálního oteplování a upozorňuje na vliv člověka. Parametr se změnil z 0,79 W m2 AR6 na 0,89 W m2 nové sazby.

Autoři studie uvádějí, že všechna tato data se rychle aktualizují a mohou podpořit efektivní rozhodovací proces při řešení klimatických změn a jsou vždy dostupná, sledovatelná a opakovatelná. Dodejme, že je snadno pochopitelný i pro ty, kteří za touto katastrofou stále nevidí lidskou ruku. Autoři zprávy také spolupracují s Climate Change Tracker, online platformou, která poskytuje velmi přesná data a grafy o postupu klimatických změn. Podrobnosti o výzkumu „Globální indikátory změny klimatu 2022: Každoroční aktualizace rozsáhlých indikátorů stavu klimatického systému a lidského vlivu“ byly zveřejněny na portálu mise Copernicus.

Video, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, jaké byly kdy natočeny:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *