Při vaření na plynu se uvolňují škodlivé škodliviny

Poplach vyvolává nová zpráva od CLASP a EPHA: „Série běžných plynových sporáků uvolňuje oxid dusičitý (NO2) nad prahové hodnoty znečištění vzduchu v interiéru“.

Při vaření na plynu v běžné domácí kuchyni se uvolňují škodliviny, které jsou zdraví škodlivé. Vyplývá to z údajů z nové zprávy Evropské asociace veřejného zdraví (PHA) s technickým vstupem od neziskové skupiny pro energetickou účinnost CLASP a Nizozemské organizace pro aplikovaný vědecký výzkum (TNO). Vliv vaření na plynu na zdraví a životní prostředí, včetně pecí, sporáků a sporáků.

« Vaření na plynu v typické kuchyni bez mechanického větrání způsobuje znečištění vnitřního prostoru oxidem dusičitým (NO2), které několikrát týdně po celý rok překračuje směrnice Světové zdravotnické organizace pro kvalitu ovzduší a evropské normy pro znečištění ovzduší.Specifikuje zprávu dokumentující výsledky laboratorních testů, které kromě NO2 ukazují: „Plynové vařiče také uvolňují oxid uhelnatý (CO), ultrajemné částice a další znečišťující látky, které mohou mít vážné zdravotní účinky, zejména u dětí.“.

Hlavní znečišťující látky uvolňované při vaření na plynu

Zdravotní rizika a atmosférické účinky hlavních znečišťujících látek produkovaných plynovými varnými spotřebiči jsou uvedeny níže:

  • Oxid dusičitý (NO2) . Podle zprávy má NO2 několik škodlivých účinků na plíce, včetně zvýšeného zánětu dýchacích cest, kašle a dušnosti, plicní dysfunkce a zvýšených astmatických záchvatů, zejména u dětí.
  • Oxid uhelnatý (CO). CO je nebezpečná znečišťující látka bez barvy a zápachu. Dýchání nízké hladiny CO může způsobit bolesti hlavy, úzkost nebo depresi, zvracení, mdloby a smrt. Dlouhodobé vystavení nízkým hladinám CO může způsobit trvalé duševní nebo fyzické problémy a zvýšit riziko demence a potenciálně Parkinsonovy choroby.
  • Oxid dusný (NO). NO je jedním z hlavních plynů vznikajících při spalování a je prekurzorem NO2. NO není považován za škodlivý v koncentracích produkovaných vařením na plynu, takže neexistují žádné limitní hodnoty pro širokou veřejnost. Ozon však dokáže snadno přeměnit NO na NO2. To může být v digestořích, kde jsou umístěna zařízení generující ozón, jako jsou plazmové nebo ionizované vzduchové filtry.
  • Methan (CH4). CH4 není v nízkých koncentracích škodlivý pro lidské zdraví, ale je silným skleníkovým plynem. Ve Spojených státech bylo vypočítáno, že národní emise CH4 z plynových spotřebičů mají dopad na klima srovnatelný s ročními emisemi CO2 z 500 000 automobilů. CH4 přispívá k tvorbě přízemního ozonu, což je spojeno s předčasnou smrtí.
  • Ultrajemné částice (UFP). Ultrajemné částice se skládají z částic o průměru menším nebo rovných 100 nanometrů (neboli 0,1 mikrometru). PFU je tak malý, že se do těla dostává z plic a šíří se do všech orgánů. Ve srovnání s PM2,5 může způsobit těžký zánět plic a může v plicích zůstat delší dobu.
  • Částice (PM2,5). PM2,5 je hmotnostní zlomek částic do průměru 2,5 mikrometrů. Jsou ale dostatečně malé, aby pronikly hluboko do plic a nejmenší částice se mohou dostat do krevního oběhu. Znečištění částicemi má nepříznivé zdravotní účinky.
    plicní dysfunkce při srdečním infarktu. Krátkodobé zvýšení znečištění částicemi může zvýšit dětskou úmrtnost.
    kardiovaskulární onemocnění, chronická obstrukční plicní nemoc, astmatické záchvaty a hospitalizace.

Vliv znečišťujících látek z vaření na plynu

Odhady ukazují, že počet dětí s příznaky astmatu v důsledku vaření na plynu v EU za posledních 12 měsíců přesahuje 700 000, neboli 12 % zaznamenaných případů astmatu mezi nezletilými dětmi pobývajícími v Unii. ” Více než 100 milionů občanů EU vaří na plynu, včetně více než poloviny všech domácností v Maďarsku, Francii, Nizozemsku, Rumunsku a na SlovenskuOdborníci se obávají, že se situace ještě zhorší „Kvůli energetické krizi letošní zimy, kdy lidé omezili větrání, aby ušetřili teplo a peníze. »

« Lidé tráví většinu našeho času uvnitř. Kvalita vnitřního vzduchu může mít významný dopad na naše zdraví a pohodu. – řekla generální ředitelka Clasp Christine Egan –. Jen málo lidí si je vědomo škodlivých rizik plynových varných zařízení: vaření večeře nás může vystavit tolika škodlivinám jako pasivní kouření.“.

Na rozdíl od cigaretového kouře, jehož rizika si lidé uvědomují, však název „zemní plyn“ může napovídat, že toto palivo je čisté, zdravé pro životní prostředí i pro domácí použití. ” Plynové vařiče potřebují zdravotní varování, jako jsou krabičky cigaret Egan to dodal. Orgány EU mají povinnost zvážit tato zdravotní rizika“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *