Ilustrativní pohled na sondu Voyager NASA ve slunečním světle

Ano, Voyager stále přijímá světlo, i když je 20 miliard mil od Slunce. Ve skutečnosti je světlo, které přijímá, intenzivnější než světlo přijímané Zemí za úplňkové noci.

Před pár dny se na subredditu Askscience objevila otázka: Mohli bychom vidět sondy Voyager, kdybychom tam byli, vedle nich, tak daleko od Slunce? Odpověď je stejně překvapivá jako krátká: nejenže je můžeme vidět, ale můžeme jim také číst příběh, díky světlu ze Slunce.

Nejvzdálenější lidmi vyrobené objekty ve vesmíru

Velkolepé sondy Voyager 1 a Voyager 2, vypuštěné v roce 1977, jsou nejvzdálenějšími lidmi vyrobenými objekty. Voyager 1 a Voyager 2, každý po jiné dráze, byly ve vesmíru roky, jeden 24 miliard kilometrů a druhý 20 miliard kilometrů od Slunce.

Mezihvězdný prostor je oblast vesmíru, kde hlavním zdrojem nabitých částic je mezihvězdné plazma, mimo vliv slunečního větru.

V mezihvězdném prostoru existují další mise, jako je Pioneer 10 a Pioneer 11, ale nejsou tak daleko jako Voyager. Konkrétně Voyager 1, který je astronomicky vzdálen 160 AU od Slunce (1 AU je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem).

jasný jako měsíc v úplňku

Pro výpočet množství světla dopadajícího na cestujícího je intenzita světla nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti ke světelnému zdroji. Pokud je Voyager 1 160 AU od Slunce, intenzita světla dopadajícího na sondu je (1/160)^2, tedy asi 25 000krát slabší než jas slunečného dne na Zemi. Přepočteno na jednotky mezinárodního systému to odpovídá 4 luxům namísto 100 000 luxů.

Vypadá to velmi temně, ale je to 15krát více světla, než přijme Země za jasné noci v úplňku. Pravděpodobně jste byli venku za úplňkové noci a mohli jste číst knihu pouze s měsíčním světlem, protože v tomto světle je možné číst knihu! A samozřejmě bychom mohli vidět sondu Voyager, kdybychom byli vedle ní.

I když jsme neviděli jejich barvy, rozhodně jsme při této úrovni osvětlení mohli vidět stranu sond obrácenou ke Slunci velmi podrobně. Stejně jako za úplňkové noci je však rozlišování předmětů jedna věc, rozlišování jejich barev druhá.

Voyager 1 i Voyager 2 jsou docela jasné díky svým hliníkovým tělům, ale astrofyzik Michael Zemcov z Rochester Institute of Technology říká, že 4 luxy nemusí stačit na to, aby naše sítnice správně detekovaly jejich barvy.

Bude tedy možné vidět Voyager i za 100 let?

Ano. Podle Zemcova bude Voyager i nadále osvětlen velmi dlouhou dobu, možná stovky nebo dokonce tisíce let, kvůli extrémně široké oblasti vlivu Slunce.

1698957049 172 Sondy Voyager jsou od nás vzdáleny 20 miliard kilometrů.

Ve skutečnosti se ani nepředpokládá, že by Voyager opustil sluneční soustavu, protože je stále pod gravitačním vlivem Slunce, které zasahuje do mezihvězdného prostoru. Sondy Voyager, jakkoli vzdálené, necestovaly příliš daleko od nás ve vesmíru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *