Nyní víme, jak funguje čipová sada Kirin 9000S s 5G Huawei

V reakci na iPhone chtěla Čína odhalit některé detaily záhadné čipové sady HiSilicon Kirin 9000S, která Huawei umožnila opět těžit z 5G konektivity.

Nový Mate 60 Pro od Huawei je první, který integruje tuto čipovou sadu HiSilicon Kirin 9000S s konektivitou 5G.

V reakci na příchod iPhonu 15 do Číny chtěl asijský gigant snížit prodeje Applu tím, že nám ukázal některé detaily čipové sady HiSilicon Kirin 9000S od Huawei, přehnaně tajemného SoC, který umožnil výrobci Shenzhen profitovat z nové 5G konektivity, jmenovitě s téměř novým Huawei Mate 60 Pro.

Je pravda, že Huawei plánuje nejen představení své nejnovější vlajkové lodi, ale zpočátku jsme si všichni mysleli, že půjde o evoluci Kirin 9000 z roku 2020, 5nanometrového čipsetu, který se ukázal jako poslední z továrny Huawei, který má 5G. konektivitu. Zdá se však, že tomu tak není ani nedošlo k žádné evoluci z tohoto základu, protože architektura a výroba Kirin 9000S je zcela odlišná od architektury Kirin 9000, která dala život Mate 40 Pro.

Ani 5 nanometrů, ani 7 nanometrů, Huawei Kirin 9000S je 14nanometrový čipset se „speciálními technikami“, které mu umožňují přiblížit se z hlediska výkonu k 7 nanometrům díky duálnímu záznamu.

Jak nám řekli naši kolegové z GizChina při předávání informací publikovaných v místních čínských médiích, čipset skrývá iluzi 7 nanometrů, kterou nakonec není, protože jeho výrobní technologie je 14 nanometrů, i když s nuancemi a „speciálními technikami“.

V každém případě se jeho výkon blíží 7 nanometrům, spíše než 14nm, na kterém byl postaven, protože čipová sada vyrobená společností SMIC v Číně používá technologii zvanou „duální vzor“, která podle všeho umožňuje použití laseru k vytváření menších vzorů v několik vrstev, čímž napodobují dva překrývající se vzory schopné fungovat podobněji jako těchto 7 nanometrů, které byly zmíněny na začátku.

Čína nemá technologii na výrobu procesorů menších než 10 nanometrů a nemá přístup k mezinárodní technologii, navíc nám americké sankce zakazují upravovat skenery pro výrobu čipů, takže Huawei nebo SMIC mohly sankce obejít úpravou litografie s tímto dvojitým motivem.

Huawei a SMIC mohly obejít několik sankcí uvalených Spojenými státy, protože nevíme, jak se jim podařilo upravit skenery, aby uplatňovaly tyto „speciální techniky“.

Nyní víme, jak funguje čipová sada Kirin 9000S s 5G Huawei

Nový HiSilicon Kirin 9000S je 14nanometrový čipset se „speciálními technikami“.

A to není vše, protože od začátku se říkalo, že Huawei nebude mít možnost přistupovat k technologii 5G ani používat tuto značku ve svých zařízeních, což Mate 60 Pro oznamuje s výmluvou, že modem není samostatný čip, ale je integrovaný na Kirin 9000S SoC. To by se asi mělo prověřit před soudcem, protože technologie je americká a evropská, i když je modem integrován do čipsetu.

Totéž platí pro jádra ARM Cortex, která také nelze v Číně bez licence používat a ani o ně nebylo nikdy požádáno. Zdá se však potvrzeno, že díky aktualizaci se čipset dostal z 8 na 12 jader, čímž se značně zlepšil již tak docela přijatelný výkon.

Musíme jen počkat na reakce, protože trh byl chladný tváří v tvář odmítnutí společnosti Huawei poskytnout nám informace o Kirin 9000S, což nám nyní bylo odhaleno, vzhledem k možné odvetě za to, co bylo řečeno o obcházení různé zákazy… Budeme si muset dávat pozor!

Uklidněte se, objevte vývoj počtu prodaných smartphonů podle značek v průběhu času ve videu níže:

YouTube video

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *