Slunce je neklidné, hyperaktivní a vědci už věděli, že 25. cyklus naší hvězdy nebude tak klidný jako 11 let předchozího cyklu. Sluneční bouře, které Země zažívá a které mohou dokonce produkovat velkolepé polární záře, by jednoho dne mohly vytvořit to, co jeden výzkumník popsal jako „internetovou apokalypsu“.
Co by se Zemí mohla udělat supersluneční bouře?
K výbuchům dochází, když svítí slunce a my vidíme záření. Jednodušeji to můžeme nazvat jakousi dělovou palbou. A po výstřelu z děla dojde k výronu koronální hmoty (CME). Můžeme vidět erupci, ale výron koronální hmoty se může pohybovat v libovolném směru v prostoru. S technologií, kterou dnes máme, však dokážeme pochopit, kdy tato energie směřuje k Zemi.
Ale vzhledem k tomu, jak blízko jsme k naší hvězdě, jakmile zaznamenáme “pulz”, máme asi 18, možná 24 hodin upozornění, než částice dosáhnou Zemi a začnou interferovat s magnetickým polem Země.
Co by tedy mohlo „zaútočit“ na komunikaci planety?
Během CME se prostorem pohybují velké kusy plazmy nebo přehřátého materiálu. Procento z toho se dostane na Zemi a naruší magnetické pole naší planety. Ano, pro představu, naše magnetické pole funguje jako zemnící kolík elektrických zásuvek v našem domě a normálně bezpečně vybíjí přebytečné elektrické náboje. Představte si tento proces jako „velký elektrický obvod“.
Nicméně elektrické sítě, satelity, měděné podzemní kabely z optických vláken, navigační a GPS systémy, rádiové vysílače a komunikační zařízení jsou během těchto výbojů zranitelné.
Internet dozrál v období, kdy bylo slunce relativně klidné a nyní vstupuje do aktivnější fáze. Poprvé v historii lidstva existuje průsečík mezi rostoucí aktivitou sluneční energie a naší globální ekonomickou závislostí na internetu.
řekl profesor Peter Becker z George Mason University.
Faktem je, že tento typ sluneční superbouře již na Zemi nastal, jak jsme již uvedli v několika článcích věnovaných tomuto tématu. Carringtonský incident z roku 1859 je stále zmíněn. Bylo to naposledy, kdy CME dosáhla Země.
Zničilo to vlastně telegrafní systém, z telegrafních linek doslova létaly jiskry. Někteří operátoři dostali elektrické šoky kvůli kabelům přenášejícím vysoké napětí, což se nemělo stát, ale změny v magnetickém poli se staly tak silnými, že fungovali téměř jako generátor, který směroval tyto proudy do telegrafních kabelů.
Těžké telegrafní dráty byly ve srovnání s dnešními křehkými elektronickými zařízeními pevné.
řekl Peter Becker.
Pokud se to stane na internetu, který má velmi jemnou elektroniku, mluvíme o něčem, co by mohlo systém skutečně usmažit v řádu týdnů až několika měsíců, pokud jde o čas potřebný k opravě celé infrastruktury – veškeré elektroniky . vypínače, všechny tyto elektronické skříňky v těchto kancelářských budovách. To vše se dá zničit. Mluvíme tedy o něčem velmi důležitém. A nejde jen o komunikaci. Je zřejmé, že jde také o ekonomický rozvrat.
Výzkumník vysvětlil.
Ve skutečnosti, pokud by supersluneční bouře zhroutila internet v moderním světě, určitě by to způsobilo obrovské ztráty v miliardách dolarů. V rychlém hodnocení Peter Becker odhaduje ekonomické narušení pouze v americké ekonomice na 10 až 20 miliard dolarů denně. A teď si to představte v globálním měřítku.
Je ďábel blízko?
Sluneční cyklus dosahuje svého vrcholu a sluneční bouře jsou stále četnější. Letokruhy a ledová jádra jsou důkazem mnohem větších superbouří v minulosti. Asi před 14 000 lety zasáhla Zemi sluneční erupce, která byla pravděpodobně stokrát silnější než erupce Carringtonu.
Proto americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), Současný sluneční cyklus se zvýší a vrcholí v roce 2024.
Becker řekl, že předpovídání slunečních bouří je jako předpovídání zemětřesení; Nemáme nad situací kontrolu. Říká, že v příštím desetiletí je „asi 10procentní šance, že se stane něco opravdu špatného, co by mohlo znamenat konec internetu“.
Becker a jeho tým pozorují Slunce a modelují výbuchy, aby lépe porozuměli turbulentnímu životu našeho Slunce. podle toho Plameny dosáhnou Zemi za 8 minut. To znamená, že za 18 až 24 hodin začne odpočítávání pro případné přerušení magnetického pole.
Pokud dojde k varování, počítá se každá minuta, protože je možné uvést satelity do bezpečnostního režimu. Síťové transformátory můžeme vypnout, aby se nespálily. Takže existují věci, které můžeme udělat pro zmírnění problému. Z dlouhodobého hlediska je otázkou posílení internetu. A to samozřejmě vytváří ekonomickou výzvu, protože je to jako pojistka. Možná to vůbec nepotřebujeme a posílení systému by mohlo stát miliardy dolarů.
Profesor ukončil svá slova.
Samozřejmě, že napájení internetu nevypadá jako něco, co by společnosti chtěly dělat právě teď, je to drahé a v současné době k tomu neexistuje žádná ekonomická motivace.
Uvolněte se, objevte vývoj počtu prodaných smartphonů podle značek v průběhu času ve videu níže:
