Snímek začal v posledních hodinách kolovat na různých sociálních stránkách. Vytvořila ho umělá inteligence, přesněji použitý software se jmenuje Midjourney.
Velmi virální. A jak jí to vyčítat. Fotografie papeže Františka zahaleného v dlouhé bílé přikrývce se snadno hodí k památným memům a komentářům nebo alespoň k několika kliknutím vyvolaným zvědavostí, abyste viděli, že papež vypadá tiše jako nový. Při hledání v Google Trend můžeme vidět, jak dnes, 26. března, dosáhla popularita klíčových slov „Papež Francis Piumino“ vrcholu. Je škoda, že ve skříních jejich pokojů v Domus Sanctae Marthae takové šidítko není.
Omlouvám se za sociální profily, které se zabývají módou, připraveny odhalit značku a cenu kousku, ale obrázek zveřejněný v posledních hodinách je jen grafickým zpracováním vytvořeným umělou inteligencí. První vystoupení papeže Františka s dlouhým culíkem na Twitteru bylo zveřejněno 25. března účtem @skyferrori. Obrázek byl doplněn jednoduchým popiskem: „OKAAYYY“.
Původ fotografie papeže Františka
Pochopit, odkud pochází, je snadné. Obrázek byl zhlédnut více než 23 milionůkrát, a tak se moderování Twitteru rozhodlo jednat. Nyní se vedle původního tweetu objeví prohlášení o vyloučení odpovědnosti, které vysvětluje: „Toto je falešný obrázek vytvořený Midjourney AI a zveřejněný na Redditu.“ Přesun na Reddit, sociální síť, která je velmi populární ve Spojených státech a ne tolik v Itálii, můžete najít autora obrázku. Účet se jmenuje trippy_art_special a je momentálně pozastaven. Na subredditu (jakémsi mikrofóru) věnovaném Midjourney zveřejnil sérii fotografií papeže Františka s utěšitelem s názvem: The Pope Drip.
Jak funguje poledne
Midjourney je jednou z nejsnáze použitelných umělých inteligencí. Odešlete příkaz (v promptním jazyce) popisující požadovaný obrázek a počkáte na výsledek. Software vytvoří čtyři navrhované obrázky. V tuto chvíli si můžeme vybrat: pokud se zdá, že jeden z těchto čtyř funguje, okamžitě jej stáhneme, pokud nejsme přesvědčeni, požádáme software, aby vytvořil další čtyři varianty jednoho z obrázků.
Falešné zprávy umělé inteligence
Obraz papeže Františka s přikrývkou je jen nejnovější ze série falešných zpráv vytvořených pomocí umělé inteligence za poslední týden. Midjourney a podobný software úspěšně vytvořil fotografie Vladimira Putina klečícího před čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, Donalda Trumpa zatčeného FBI a takzvaného kočičího hada nalezeného v amazonském deštném pralese. Škoda kočky, byla fakt dobrá.
Objevte zprávu z tohoto měsíce (titulky ve francouzštině), Porazí umělá inteligence mistry světa ve hře Go? :