Podle nové studie dosáhne světová populace v roce 2050 8,5 miliardy, ale do konce století se sníží na 6 nebo 7 miliard. Zde je důvod.
Podle nové analýzy dosáhne světová populace vrcholu kolem roku 2040 nebo 2050 a dosáhne přibližně 8,5 miliardy lidí. Jakmile bude tohoto vrcholu dosaženo, počet lidí začne do roku 2100 klesat a v příštích letech dosáhne 7 nebo 6 miliard v závislosti na tom, jak se vlády zachovají. Ve skutečnosti je vše spojeno s investicemi národů do ekonomického rozvoje, zdraví a vzdělání, parametry, které jsou úzce spjaty s místní a globální demografií. Všimněte si, že 15. listopadu Organizace spojených národů (OSN) oznámila, že světová populace se za 12 let zvýšila o 1 miliardu a dosáhla 8 miliard. OSN odhaduje, že do roku 2037 by mělo být osloveno 9 miliard lidí, ale nová studie zdůrazňuje, že bychom tohoto čísla neměli dosáhnout dříve, než začne výrazně klesat.
Výzkumný tým z Earth4All, mezinárodní organizace, která sdružuje vědce, myslitele, ekonomy a odborníky z mnoha průmyslových odvětví. Průzkum vyvinutý pro Global Challenges Foundation (GCS) byl proveden pomocí nového modelu dynamiky systému, který vyvinuli vědci Jorgen Randers, Ulrich Goluke, David Collste a Sarah Mashhadi. Vědci vyvinuli dva různé scénáře, které nazývají „Too Little Too Late“ a „The Giant Leap“. V prvním případě se svět nadále pohybuje setrvačností, přičemž růst a pokrok jsou v souladu s tím, co se stalo za posledních 50 let. To povede mnoho rozvojových zemí z extrémní chudoby během několika desetiletí. V tomto případě dosáhneme 8,6 miliardy lidí v 50. letech a snížíme se na 7 miliard lidí v roce 2100.
Ve druhém scénáři bude populačního maxima dosaženo kolem roku 2040 (8,5 miliardy lidí), v souvislosti s reálným oživením investic do snižování chudoby pak do konce století klesne na 6 miliard. Očekává se, že tyto investice se zaměří především na vzdělávání a zdraví a „dramatické změny politiky v potravinové a energetické bezpečnosti, genderové nerovnosti a rovnosti,“ uvedl Earth4all v tiskové zprávě. Ve scénáři gigantického skoku je extrémní chudoba „odstraněna během jedné generace (do roku 2060) s velkým dopadem na globální demografické trendy“. Proč by tedy zlepšení ve vzdělávání, zdravotnictví, nerovnosti a dalších faktorech mělo způsobit, že téměř 2,5 miliardy lidí za půl století spíše upadne, než aby znovu povstalo?
Jak vysvětlují autoři studie, je to proto, že míra porodnosti úzce souvisí s ekonomickým rozvojem v zemích s nízkými příjmy. Jednoduše řečeno, s rostoucím bohatstvím se rodí méně dětí, jak dostatečně ukazují údaje z rozvinutých a průmyslových zemí, jako je Francie. Profesor Espen Stoknes, ředitel Centra pro udržitelnost v přírodních vědách na Norwegian Business School a vedoucí projektu Earth4All, řekl: “Jak se dívky dostávají ke vzdělání a ženy se stávají finančně nezávislými a mají přístup k lepší zdravotní péči, plodnost klesá.” . Jak průzkum ukazuje, v některých zemích subsaharské Afriky, jako je Angola a Nigérie, a v Asii, jako je Afghánistán, počet obyvatel výrazně roste; Pokud tyto země zavedou významnou politiku hospodářského rozvoje zlepšením všech výše uvedených faktorů, „můžeme očekávat, že populace dosáhne vrcholu co nejdříve,“ řekl expert na modelování Earth4All profesor Beniamino Callegari. Ale jak bylo uvedeno, ne všechny analýzy souhlasí. Například podle studie Washingtonské univerzity dosáhneme vrcholu v roce 2064 (9,7 miliardy lidí), pak do konce století klesneme na 8,8 miliardy.
V pozadí těchto analýz je také vliv lidské činnosti na změnu klimatu. Je možné, že jak lidstvo poroste, jeho dopad na planetu se bude zhoršovat, ale jak ukazuje nová studie, hlavním katalyzátorem globálního oteplování není velikost světové populace. Problém pramení z toho, že 10 % lidí žijících v nejbohatší oblasti planety je odpovědných za velkou většinu plynů měnících klima, jako je CO2 (oxid uhličitý) a metan. Experti Earth4All zdůrazňují důležitost spravedlivého přerozdělení zdrojů, které umožní celé světové populaci přístup ke slušným životním podmínkám (nad minimálním prahem stanoveným OSN), pokud jde o jídlo, zdraví, energii a přístřeší. Bohaté země však musí přestat s nadměrným využíváním zdrojů planety, zaujmout udržitelný přístup a být skutečně ochotny prosazovat takzvanou klimatickou spravedlnost. K podrobnostem nového výzkumu „Lidé a planeta, scénáře udržitelné populace 21. století a možná životní úroveň v rámci planetárních hranic“ se dostanete kliknutím na odkaz níže.
Video, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, které byly kdy natočeny: