Ilustrují to výsledky nového výzkumu, který ukazuje, že přerozdělení podzemní vody naklonilo planetu za necelých 20 let téměř o 80 centimetrů.
Podle nové studie publikované v Geophysical Research Letters mezinárodním týmem od roku 1993 do roku 2010 jsme extrahováním vody ze země a jejím přerozdělením jinam přesunuli vodní plochu dostatečně velkou na to, aby způsobila naklonění Země téměř o 80 centimetrů na východ. vědci.. Ten, kdo vypočítá vliv přerozdělení podzemní vody na polohy dvou zemských pólů, potažmo na pozemskou osu, kolem které se naše planeta točí. Jeho poloha se může měnit v závislosti na rozložení hmoty planety v procesu zvaném polární pohyb a Země se může otáčet mírně odlišně, pokud jsou vytlačeny miliardy tun vody, stejně jako když přidáme váhu k vrcholu. Dříve vědci odhadovali, že od roku 1993 do roku 2010 jsme ze země odstranili 2 150 gigatun vody, což odpovídá zvýšení hladiny moře o více než 6 milimetrů.
Schopnost vody měnit rotaci Země byla objevena v roce 2016 a zatím nebyl objeven konkrétní příspěvek podzemní vody k těmto změnám rotace. V nové studii však vědci pozorovali, že redistribuce podzemní vody spolu s dalšími známými zdroji redistribuce vody, jako jsou tající ledovce a horské ledovce, způsobuje posun rotačních pólů Země. Bez tohoto efektu by byl zemský pól o 78,5 cm dále na západ od místa, kde je nyní, a pohyboval by se rychlostí 4,4 cm za rok.
Animace rotace Země / Credit: Silver Spoon
Je velmi důležité kvantifikovat příspěvek odběru podzemní vody k polárnímu pohybu, protože umístění podzemní vody mění polární skluz. V tomto smyslu má redistribuce vody větší vliv na spinový pól ve středních zeměpisných šířkách, jak pozorovali vědci, kteří během sledovaného období zaznamenali větší redistribuci vody v západních částech Severní Ameriky a severozápadní Indii. . právě ty, které se nacházejí ve středních zeměpisných šířkách.
“Pozorování změn rotačního pólu Země je užitečné pro pochopení změn ve skladování vody v kontinentálním měřítku,” řekl Ki-Weon Seo, geofyzik ze Soulské národní univerzity, který studii vedl. Údaje o polárním pohybu jsou k dispozici od konce 19. století. Proto máme potenciál využít tato data k pochopení změn v kontinentálním skladování vody za posledních 100 let. Došlo v důsledku globálního oteplování ke změnám v hydrologickém režimu? Pohyb pólů může obsahovat odpověď. »
Video, objevte 7 nejsilnějších jaderných výbuchů, jaké byly kdy natočeny: