Lidské změny klimatu stále více formují životní prostředí na Zemi. Rostoucí teploty, rychlé změny srážek a sezónnosti a acidifikace oceánů vedou ke změně prostředí pro mnoho živočišných druhů.
Jak se zvířata adaptují na tyto nové a často extrémní podmínky?
Nervový systém zvířat hraje ústřední roli v tom, jak reagují na změnu klimatu. Dva z hlavních výzkumných zájmů biologa a neurologa z Drexel University Seana O’Donnella jsou pochopení toho, jak se zvířata vyrovnávají s extrémními teplotami, a identifikace sil, které utvářejí strukturu a funkci zvířecích nervových systémů, zejména mozku.
Všechny základní funkce nervového systému (vnímání, mentální zpracování a řízení chování) jsou kritické, protože umožňují zvířatům přizpůsobit se svému prostředí, přežít a rozmnožovat se. Podle odborníka tyto funkce ovlivní změna klimatu, která je v mnoha případech zhorší.
Změny teploty mění energetickou rovnováhu ekosystémů a tím i pocity, které zvířata zažívají. Změna klimatu bude pravděpodobně výzvou pro všechny smysly, od zraku a chuti po čich a hmat.
Jak je napsáno v Science Alert, Sean O’Donnell věří, že změna klimatu naruší environmentální podněty, které zvířata používají k řešení problémů, jako je výběr stanovišť, hledání potravy a výběr partnera.
Některá zvířata, jako jsou komáři, kteří přenášejí parazity a patogeny, se například při orientaci ve svém prostředí spoléhají na změny teploty. Změny teploty mění, kde a kdy komáři hledají hostitele, což vede k narušení přenosu nemocí.
Navíc jednou spolehlivé zdroje informací, jako jsou sezónní změny denního světla, již nemusí být užitečné.
Jak ovlivňuje zvířecí mozek změna klimatu?
Zvířecí mozky jsou extrémně flexibilní a připravené přizpůsobit se individuálním zkušenostem z prostředí. Studie porovnávající druhy však pozorovaly důležité environmentální důsledky pro evoluci mozku.
Nervové systémy zvířat se vyvíjejí tak, aby vyhovovaly smyslovému prostředí v rámci rozsahu činnosti každého druhu. Tyto modely naznačují, že nové klimatické režimy nakonec zformují nervové systémy a přinutí je se vyvíjet.
Některé části nervového systému jsou omezeny genetickými adaptacemi, zatímco jiné jsou flexibilnější a reagují na podmínky prostředí. Výzkumníci zkoumali, jak mohou extrémní teploty změnit jednotlivé neurony na genetické a strukturální úrovni, a také to, jak je mozek organizován jako celek.
Lepší pochopení toho, jak se zvířecí nervové systémy přizpůsobují neustále se měnícímu prostředí, proto pomůže předpovědět, jak budou všechny druhy ovlivněny změnou klimatu.
Uvolněte se, objevte vývoj počtu prodaných smartphonů podle značek v průběhu času ve videu níže:
